Facebook Google+ Twitter

Tornada w Polsce występują coraz częściej

Współautorzy: Piotr Bednarek

Trzy, cztery lata temu, na pytanie o tornada w Polsce, często słyszałem odpowiedź, że w Polsce takich zjawisk nie ma. Dziś jednak, coraz częściej tornada w Polsce się zdarzają. Ludzie, niestety, musieli odczuć ten żywioł na własnej skórze, aby zmienić zdanie.

ZOBACZ: Trąba powierzna nad Kłomnicami
Tornado koło Trzebini
Burza w Warszawie
Nawałnica przeszła nad Łodzią
Wielkie gradowe kule spadały na Śląsku
Stobiecko Miejskie dzień po tragedii

Tornado nad Przemyślem. / Fot. Józek Wojtak (wiki18.fotosik.pl)Wczoraj minęło 76 lat kiedy to w Lubelszczyznę uderzyło jedno z najsilniejszych tornad w historii pomiarów prowadzonych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Prędkość wiatru nie została wtedy dokładnie zmierzona jednak szacunki mówią, że oscylowała między 369 km/h, a 522 km/h. Jakie były zniszczenia? Tornado równało z ziemią budynki, których mury miały grubość 50 cm. Załadowane wagony kolejowe nie stanowiły dla niego żadnego problemu, a potężne drzewa wyrywane z korzeniami fruwały niczym piórka na wietrze.

Burza nad Częstochową. / Fot. Piotr BednarekTornado, a właściwie trąba powietrzna (tornado jest nazwą lokalną, używaną przede wszystkim w USA) to, najprościej mówiąc, wirujący lej utworzony z chmur, który niejednokrotnie sięga aż do ziemi. O trąbach powietrznych w Polsce mówi się niestety znacznie rzadziej niż o tornadach występujących w Stanach Zjednoczonych. To błąd, gdyż będą one w naszym kraju występować coraz częściej. Postępujące zmiany klimatyczne na pewno nie zostawią naszego kraju w spokoju i tylko pozostaje czekać na tornado o sile zbliżonej do tego sprzed 76 lat. A ludzie jak nie wiedzieli, tak nie wiedzą o tornadach praktycznie nic.

W środę w pobliżu wyspy Uznam tornado powyrywało kilkadziesiąt drzew z korzeniami niedaleko miejscowości Anklam (Niemcy) po czym zeszło na wodę przekształcając się w trąbę wodną. Tego samego dnia tornado spustoszyło czeską wieś Zbytiny położoną niedaleko miasta Prachatice. Zobacz zniszczenia jakich tam dokonało.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

Mamy zimny Bałtyk a w lato dodatkowy skwar na lądzie ( ok 20*C) - to wystarczy do powstanie tornada( trąby powietrznej) obejrzyjcie sobie"tornado , Sztum, 2012 " zobaczycie jaki to "lekki wietrzyk" i jak POLSKIE domy latały jakby były z kart-burzę w Sztumie widziałem z Knybawy ( gmina Tczew) - w Tczewie też byla trąba powietrzna z tej samej burzy ale to był tylko zalążek samej trąby-jak coś takiego zobaczycie nie patrzcie na to z otwartymi ustami tylko OD RAZU do PIWNICY lub NA ŚRODEK DOMU np.:KIBEL lub SALON nie ma co się łudzić ze to tylko podmuch wiatru ale prawdziwa siła jaką sami stworzyliśmy niszcząc nasz klimat - jednym słowem NALEŻY SIĘ CHOWAĆ WIDZĄC TAKIE COŚ!!!!! (chyba że lubicie fruwać i nie lubicie własnego życia - jeżeli widzisz trąbę ale nie idzie na lewo czy prawo tylko "stoi w miejscu" i powiększa się to znak że zmierza w twoją stronę i OD RAZU trzeba SIĘ CHOWAĆ , jeżeli zdążysz zadzwoń do sąsiadów i ostrzeż ich o niebezpieczeństwie ale na to masz małe szanse gdyż trąba powietrzna przesuwa się bardzo szybko. Jeżeli widzisz chmurę a tzw.: ścianą z przodu pochowaj lekkie przedmioty ( ciężkie też jak zdążysz) i idź PROSTO DO DOMU - mam nadzieję że dość dokładnie wam opowiedziałem co zrobić w trakcie burzy z tornadem gdyż sam przeżyłem tornado o sile F3 (w skali od F1 do F5 ) będąc u cioci w KS ( Kansas )

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anet L.
 • Anet L.
 • 19.07.2012 22:35

Hmm (TORNADO) okoł 1 godziny i 30 minut temu jadąc z Suwał do Giżycka mijałam się przez Gminę ŚWIĘTAJNO a miasto Olecko , na niebie zaopserwowałam dziwne zwijające się chmury , i dziwny powiew powietrza , jagby ciepło zmieszało się z zimnem. Pieknie niebo wyglądało :) , ale i strasznie .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Natalia Ł
 • Natalia Ł
 • 18.07.2012 11:17

Tam pisze że "Najbardziej zagrożone rejony w Polsce to:.....Łódzkie (a dokładnie okolice Łodzi)Ja mieszkam w okolicach łodzi 30 min od niej (PABIANICE). I trąby powietrznej nigdy nie widziałam i wątpię że może przejść przez takie małe miasteczko. Mieszka tu moja prawie cała rodzina i teraz trochę się zmartwiłam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
oliwia posieczek
 • oliwia posieczek
 • 15.07.2012 09:37

ornado (z hiszp. tronada – burza) – gwałtownie wirująca kolumna powietrza, będąca jednocześnie w kontakcie z powierzchnią ziemi i podstawą cumulonimbusa lub rzadziej wypiętrzonego cumulusa. Tornada osiągają różne rozmiary. Zwykle przyjmują postać widzialnego leja kondensacyjnego, węższym końcem dotykającego ziemi. Dolna część leja jest często otoczona chmurą odłamków i pyłu[1].
Tornada zaobserwowano na każdym kontynencie oprócz Antarktydy, jednak najwięcej tornad rocznie notuje się w Stanach Zjednoczonych[2][3]. Większość tornad ma siłę wiatru nie większą niż 180 km/h, szerokość leja do 75 metrów i pozostaje w kontakcie z ziemią na tyle długo, by przemierzyć kilka kilometrów. Niektóre osiągają prędkość wiatru ponad 480 km/h, szerokość leja 1,5 km i przemierzają do 100 km dotykając ziemi[4][5]. Siłę tornad mierzy się w skali Fujity. Większość najbardziej niszczycielskich tornad formuje się w chmurach burzowych zwanych superkomórkami[6].
W polskiej terminologii tornado jest określane mianem trąba powietrzna (patrz trąby powietrzne w Polsce).

Komentarz został ukrytyrozwiń
oliwia posieczek
 • oliwia posieczek
 • 15.07.2012 09:30

ja widziałam 15 tornat w
polsce nikt niewidział najweenkżego
tornada :) :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
aniamarzec1
 • aniamarzec1
 • 16.06.2012 12:16

Widziałam 13 tornad . niemam jednej nogi. Kiedy przeszła f 4 gruzy spadły mi na noge. Widziałam tornado w Poznaniu, Chmielu, Petersburgu, Australi4 razy,i pare razy w usa. Muj tata bada te zjawiska, cidzę się z tego . Zyczę wam abyście nigdy niespotkali tornada.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wojtek z
 • wojtek z
 • 18.06.2011 20:47

W Polsce jest mało klęsk żwiołowyh typu huragan,tornado,powódz czy trzęsienia ziemi wystarcz poszperać w internecie i zobaczyć częstotliwość

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wojtek Z
 • Wojtek Z
 • 18.06.2011 20:30

jakoś nie widzę tornad w polsce widziałem jedno f2 i to wystarcz na całą polskę

Komentarz został ukrytyrozwiń
Paulina B .
 • Paulina B .
 • 27.05.2011 20:54

Hym? ... no niewiem , ale nie widzi mi sie to ze u nas w polsce tornado ? ... dzisiaj <27.05.2011r.> w warszwie bylo tornado tak przynajmniej mowili w telewizji ,..... ale najwyzej to jest tylko silny wiatr WIKTORA tak to sie podobno nazywa . , Ale mowie do was to tylko silny wiatr , a nie tornado co wam glowy utnie .. !

Komentarz został ukrytyrozwiń
mat j
 • mat j
 • 20.05.2011 20:23

porobani jestescie w stanach domy stawiaja w 3 dni ten dom z nogi mozna zburzyc jak ktos sie przymierzy dobrze o czym tu wogle rozmowa polskiemu domu nic nie zrobi dach zerwie max nawet f5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.