Facebook Google+ Twitter

Tornado nad Oklahoma City. Tragedia w mieście. Szkoła w gruzach

Amerykański stan Oklahoma leży w tzw. alei tornad. Nad stolicą stanu przeszło minionej doby tornado o potężnej sile niszczenia. Jego ogromny lej rozciągał się na kilkudziesięciu kilometrach. Zrównał z ziemią wszystko co napotkał.

 / Fot. Wikimedia CommonsAmeryka w ostatniej dobie została dotknięta kataklizmem potężnych tornad. Jedno z największych przeszło minionej doby nad miastem Oklahoma City, liczącym 560 tys. mieszkańców, stolicą stanu Oklahoma. Zabiło w tym mieście, co najmniej 24 osoby, w tym dorosłe i dzieci. Na drodze szalejącego żywiołu znalazła się m.in. szkoła podstawowa Plaza Towers. Według agencji światowych, w szpitalach po przejściu tornada, znalazło się ponad 140 osób rannych, w tym około 50 dzieci.

Posłuchaj relacji Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR) - Tornado nad Oklahoma City - Polskie Radio.

Tornado nad Oklahoma City - WIDEO - Tornado nad Oklahoma City.

Mieszkaniec z naprzeciwka szkoły Plaza Towers, usłyszał w radiu informację o nadchodzącym tornado i natychmiast pobiegł do budynku, aby ratować 5-letniego syna Aidena. Jak opowiada - dwie minuty po tym, jak dotarł na miejsce, "szkoła zaczęła rozpadać się na kawałki".

Zobacz zdjęcie: Szkoła podstawowa w Oklahoma City po przejściu tornada (Foto: kadr z materiału CNN) - Polskie Radio.

USA: tornado nad Oklahoma City. 91 osób nie żyje - zobacz WIDEO.

Zobacz - dramatyczny widok po przejściu żywiołu [CNN/x-news] - RMF24 - dramatyczny widok. Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia wtyczki Adobe Flash Player w przeglądarce.

Tornado w mgnieniu oka zerwało dach szkoły i przewróciło jej ściany. Według CNN, w chwili uderzenia żywiołu w szkole przebywało około 75 dzieci. Większość z nich udało się wydostać spod gruzów, obecnie trwają jeszcze poszukiwania około 20 uczniów.

Tornado przeszło nad przedmieściami Oklahoma City w nocy, z poniedziałku na wtorek (czasu polskiego). W jego ataku zginęło około 24 osób. Wśród zabitych są dzieci - poinformował stanowy urząd medycyny sądowej, który zastrzegł, że liczba zabitych może wzrosnąć. "Większość dzieci, które zginęły, miała poniżej 12 lat" - powiedziała mediom przedstawicielka służb medycznych.

USA: tornado nad Oklahoma City. Meteorolog: to było najgorsze, jakie widziałem - zobacz i posłuchaj - WIDEO.

Według Polskiego Radia, duża część miejscowości Moore, na przedmieściach Oklahoma City, została zrównana z ziemią. Potężne w rozmiarach i sile niszczenia tornado, któremu towarzyszył wiatr o prędkości przeszło 320 kilometrów na godzinę, pozostawiło pas zniszczeń o szerokości 2 i długości 30 kilometrów. Żywioł zrównał z ziemią tysiące budynków (mieszkalnych, biurowych, sklepowych, szpitalnych, dwie szkoły i setki samochodów), a około 40 tys. osób pozostawił bez prądu i wody pitnej. Wirujący wiatr w ogromnym leju, "rzucał" samochodami jak kawałkami styropianu, na kilka i kilkadziesiąt metrów. Fragmenty zawalonych i zniszczonych domów znajdowane są dziś w odległości nawet około 100 kilometrów od miasta Oklahoma City.

Na całym obszarze zniszczeń, powstałych po przejściu tornad, ekipy ratunkowe i ochotnicy "przekopują się przez sterty gruzu", w poszukiwaniu ocalałych ludzi. Do prac ratunkowo-poszukiwawczych skierowano Gwardię Narodową.

USA: tornado nad Oklahoma City. Relacja świadków - zobacz i posłuchaj - WIDEO.

Prezydent USA, Barack Obama, ogłosił stan klęski żywiołowej w Oklahomie i zlecił administracji wykorzystać pomoc federalną, w celu uzupełnienia i wzmocnienia państwowych i lokalnych wysiłków, na rzecz odbudowy zniszczonych obiektów - poinformował Biały Dom. Pomoc federalna może obejmować, m.in. dotacje na tymczasowe mieszkania, lub na remonty uszkodzonych domów.

USA: tornado nad Oklahoma City. Ogłoszono stan klęski żywiołowej - Polskie Radio.

Przejście tornada nad Oklahoma było wcześniej zapowiadane przez synoptyków. W przeddzień ataku żywiołu na Oklahoma City, przeszło kilkanaście tornad nad rejonami amerykańskiego Środkowego Zachodu. Zabiły one dwie osoby i spowodowały obrażenia u ponad 20. Najbardziej dotknięte zostały skutkami tornad stany: Oklahoma, Kansas, Iowa i Illinois.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Przy takim budownictwie to nic dziwnego, że mają taką klęskę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.