Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18851 miejsce

Toruń - bajkowe piernikowe miasto

Współautorzy: Ewa Żuchowska

Miasto wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO zachwyca turystów licznymi zabytkami i piękną panoramą Wisły. O zimowy Toruń, jego walory i najlepsze imprezy spytaliśmy prezydenta - Michała Zaleskiego.

Toruń zimą. Panorama Wisły. / Fot. Daniel PachJacek Andrzej Kwiatkowski: Jakie najważniejsze stałe atrakcje turystyczne mogą przyciągnąć gości do Torunia w sezonie zimowym?
Michał Zaleski: - Toruń ma do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych o każdej porze roku. Mamy przepiękną starówkę, która jest prawdziwą perłą gotyckiej architektury i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W samym jej sercu stoi Ratusz Staromiejski, w którym mieści się Muzeum Okręgowe. Obecnie można w nim zobaczyć dwa bezcenne dokumenty historyczne: traktaty toruńskie z 1411 r. i 1466 r., podpisane przez Polskę z Krzyżakami. Ekspozycja ta inauguruje obchody Roku Pierwszego i Drugiego Pokoju Toruńskiego, od zawarcia których mija 600 i 545 lat. To niezwykle rzadka okazja do obejrzenia oryginałów średniowiecznych dokumentów, gdyż, z uwagi na ich unikatowy charakter, nie są zwykle eksponowane i nawet najwięksi badacze tematu do celów naukowych pracują nad ich kopiami. Zabytkowe pergaminy przyjechały do Torunia z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Będą u nas tylko do 19 lutego 2011 r. Warto także zwiedzić kamienicę pod Gwiazdą, ruiny Zamku Krzyżackiego, Dom Kopernika, monumentalne kościoły, Muzeum Piernika czy Muzeum Podróżników, w którym znajduje się wiele eksponatów z wypraw Tonego Halika i Elżbiety Dzikowskiej. Zresztą na starówce na każdym kroku ociera się o historię. Można również wybrać się kawałek dalej, na drugą stronę Wisły, by odwiedzić Zamek Dybowski i obejrzeć nocną panoramę starówki, która jest tak wspaniała, że okrzyknięto ją Siódmym Cudem Polski. Polecam także seans w toruńskim Planetarium oraz zwiedzenie XIX-wiecznych, pruskich fortyfikacji. W zimowej scenerii nasze zabytki są równie piękne i warte obejrzenia.

Proszę polecić naszym czytelnikom najlepsze imprezy w okresie luty-marzec, dla których warto przyjechać tutaj nawet z drugiego końca Polski.
- Największą tegoroczną atrakcją będzie występ Roda Stewarta, który 11 czerwca na toruńskim stadionie żużlowym Motoarena da jedyny w tym roku koncert w Polsce. Jednak także zimą w grodzie Kopernika nie brakuje atrakcyjnych wydarzeń. Wspominałem już o możliwości obejrzenia średniowiecznych traktatów pokojowych, które będą eksponowane w Ratuszu Staromiejskim do 19 lutego. 18 i 19 lutego w ratuszu staromiejskim i Domu Kopernika otwarte zostaną wystawy poświęcone wielkiemu astronomowi – Heweliuszowi. Od 23 do 26 lutego w klubie Od Nowa odbędzie się festiwal jazzowy, a w dniach 12-19 marca mamy Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA. W marcu zaczyna się także cykl „11xMiłosz”. Są to wydarzenia promujące rok Czesława Miłosza. Również w marcu miłośnicy sportu mogą przyjechać na Międzynarodowy Turniej Hokeja na Lodzie "SPONSOR CUP". Wcześniej, 19 i 20 lutego, mamy prawdziwą gratkę dla hodowców, gdyż wówczas odbędzie się I Kujawsko-Pomorska Wystawa Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza. Toruń oferuje wiele ciekawych wydarzeń i każdy może znaleźć coś dla siebie.

Więcej informacji: NajlepszeImprezy.eu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.