Facebook Google+ Twitter

Toruń: obchody 537. rocznicy urodzin Kopernika

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-19 11:12

W katedrze pw. Świętych Janów w Toruniu, dokąd na krótko sprowadzono szczątki Mikołaja Kopernika, odprawiona została msza poprzedzająca jego powtórny pogrzeb, zaplanowany na 22 maja we Fromborku.

Uroczystości obywają się w 537. rocznicę urodzin wielkiego astronoma.
Uroczystości miały niezwykle podniosły przebieg. Najpierw kapituła katedralna wamińska przekazała sarkofag ze szczątkami, który złożono w kaplicy kopernikańskiej. O godzinie 9:00 rozpoczęła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem metropolity warmińsko-mazurskiego arcybiskupa Wojciech Ziemby.

W katedrze została wystawiona też księga pamiątkowa, do której mogą się ci, którzy może wpisać się każdy kto chce oddać hołd astronomowi. Ci, którzy nie zmieścili się w katedrze mogli oglądać transmisję mszy na ogromnym telebimie, który ustawiono obok pomnika Kopernika.
Uroczystości upamiętniające astronoma potrwają do wieczora. O 20:00 w katedrze mieszkańcy Torunia pożegnają szczątki Kopernika, które wrócą do Fromborka.

Szczątki Kopernika zostały odnalezione w 2005 roku w katedrze fromborskiej obok ołtarza św. Krzyża, którym opiekował się jako kanonik.

W rocznicę urodzin Kopernika swoje święto obchodzi noszący jego imię uniwersytet. Na uczelni, obchodzącej 65. rocznicę powołania, odbędzie się uroczysta sesja. W jej trakcie honorowy doktorat odbierze prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego prof. Janusz Trzciński, a uznawany za najwybitniejszego znawcę życia i dzieł Kopernika prof. Owen Gingerich otrzyma wyróżnienie "Convallaria Copernicana" (Konwalia Kopernikańska).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 21.02.2010 17:53

Frombork także nie zapomniał o wielkim astronomie - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.