Facebook Google+ Twitter

Toruń: Obchody rocznicy ks. Popiełuszki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-16 10:11

Ogólnopolska konferencja naukowa zainauguruje w Toruniu obchody 25. rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.

Także dzisiaj w toruńskim ratuszu zostanie otwarta wystawa prezentująca sylwetki prześladowanych kapłanów - księdza Popiełuszki, księdza Romana Kotlarza oraz błogosławionego księdza Władysława Findysza.

W niedzielę głównym wydarzeniem będzie msza polowa na zaporze we Włocławku. Ma w niej uczestniczyć prezydent Lech Kaczyński.

Zasadnicza część obchodów, z udziałem prymasa Józefa Glempa, przewidziana jest na poniedziałek. Wieczorem ksiądz prymas będzie przewodniczył uroczystej mszy w intencji beatyfikacji kapłana w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników - tym samym, w którym ksiądz Popiełuszko po raz ostatni sprawował eucharystię. Kwadrans przed 21.00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku rozpocznie się koncert dedykowany bohaterowi obchodów. Po jego zakończeniu zebrani przejdą pod obelisk upamiętniający tragedię sprzed 25 lat, gdzie rozpocznie się spotkanie modlitewne.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez PRL-owską policję polityczną. 30 października 1984 roku jego ciało wyłowiono z Wisły w okolicach zapory we Włocławku. W procesie przed sądem w Toruniu na kary więzienia za tę zbrodnię skazano czterech oficerów MSW. W 1997 roku Kościół katolicki rozpoczął proces beatyfikacyjny księdza Popiełuszki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.