Facebook Google+ Twitter

Toruń powitał Chiński Nowy Rok

Na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu odbyły się uroczystości noworoczne. Chodzi oczywiście o cztery tysiące siedemset szósty Chiński Nowy Rok - Rok Wołu.

Smoczy korowód / Fot. Łukasz KołtackiMieszkańcy Torunia licznie zgromadzeni na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego obejrzeli multimedialny pokaz pt. "Sztuka chińska w zasięgu ręki. Dzieła z Kamienicy pod Gwiazdą". Slajdy przedstawiały zbiory Muzeum Okręgowego związane z kulturą dalekiego wschodu (więcej w publikacji pt. "Kultura Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą"). Następnie w tłum ruszył smoczy korowód, któremu towarzyszyli m.in. połykacze ognia. Dopełnieniem uroczystości były wszechobecne, wzorowane na oryginalnych chińskie lampiony.

Po uroczystości torunianie zostali obdarowani chińskimi ciasteczkami z wróżbami oraz czerwonymi kopertami z legendą o chińskim Nowym Roku i symbolice wołu. W chińskiej tradycji kolor czerwony jest symbolem szczęścia i fortuny. Skąd wzięła się ta tradycja, dokładnie nie wiadomo. Historycy twierdzą, że koperty wyparły czerwone wstążki, którymi owijano monety, by chroniły przed śmiercią lub chorobami. Tradycja ta nadal obowiązuje nie tylko w Chinach, ale też w Wietnamie i na Tajwanie.

Połykacz ognia / Fot. Łukasz KołtackiŻonglerka ogniem / Fot. Łukasz KołtackiWół jest symbolem bogactwa zdobytego z trudem i wyjątkowo ciężką pracą. Oznacza również poczucie obowiązku i niezależności. Można się więc spodziewać, że przez najbliższe kilkanaście miesięcy szczęście będzie sprzyjać ludziom solidnym, rozważnym i przedsiębiorczym. W Chinach nowy rok celebrowany jest niezwykle hucznie jako jedno z najważniejszych świąt w tamtejszym kalendarzu. Jest to także jedyny w roku dzień, kiedy kobieta zamężna może odwiedzić swą rodzinę. Ostatni rok wołu witany był w 1997, a wcześniej w 1985 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

+ ciekawy artykuł i bardzo dobre fotki

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Interesujące wydarzenie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.