Facebook Google+ Twitter

Toruń: wystawa na temat pierwotnego znaczenia swastyki odwołana

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-24 08:37

Dyrekcja toruńskiej Galerii Wozownia odwołała wystawę, która miała przywrócić pierwotne znaczenie swastyki - prastarego symbolu przynoszącego szczęście. O losie wystawy przesądziły gorące protesty części środowiska kulturalnego Torunia.

Ekspozycja Przemysława Obarskiego miała być próbą rehabilitacji swastyki - symbolu znanego w wielu kulturach od tysięcy lat, zawłaszczonego na początku XX wieku przez nazistów. Na wystawie nie było żadnych nawiązań do wojny, nie było też znaku wykorzystywanego przez hitlerowców - swastyka ma różne kształty. Mimo to sam pomysł otwarcia instalacji wywołał gorące protesty, między innymi Marka Żydowicza, szefa fundacji "Tumult". Jego zdaniem w kraju, w którym faszyści wymordowali miliony ludzi nie wolno wykorzystywać swastyki do działań artystycznych.

Marszałek województwa, któremu podlega galeria wstrzymał otwarcie wystawy. Prawnicy mieli sprawdzić, czy na wystawie nie ma treści nazistowskich. Nie zdążyli. Dyrektor galerii Anna Jackowska sama zrezygnowała z ekspozycji. W liście przesłanym mediom napisała, że galeria nie miała zamiaru rehabilitować znaków faszystowskich, jednak w sytuacji jaka powstała wokół wystawy - sensacji i prowokacji - nie widzi możliwości jej otwarcia.

M.Słobodzian/Toruń/orzechowska/buch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czyli nazisci znow wygrali... Zachowali niejako monopol na ten symbol jeszcze bardziej czujac sie prze zniego spojonymi jako subkultura. A wlasnie przez rehabilitacje tego symbolu, przywrocenie jego rzeczywistego, pozytywnego znaczenia, moznaby bylo wytracic go im z rak...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.