Facebook Google+ Twitter

Toruńska droga krzyżowa

W piątek, 30 marca ulicami toruńskiej starówki przeciągnęła procesja wiernych i kleru katolickiego w ramach tradycyjnej drogi krzyżowej.

Ceremonii przewodniczył biskup toruński ks. Andrzej Suski. Zebrani na tej uroczystości wierni wyruszyli spod kościoła garnizonowego, a następnie przez Rynek Nowomiejski ulicami Szeroką i Królowej Jadwigi. Procesja zakończyła się w katedrze świętych Janów, gdzie o godz. 18.00 została odprawiona Msza św.

Jako człowiek mający niewiele wspólnego z życiem kościoła, obserwowałem i odbierałem to zjawisko, jako taki trochę dziwaczny element kultury ludowej. Współczuć należało tylko uczestnikom procesji dźwigającym wielki ważący kilkaset kilogramów drewniany krzyż. I nie myślcie państwo, że dźwigali go jacyś przedstawiciele administracji kościoła.

Nie, do takiej czarnej roboty wyznaczono przedstawicieli instytucji teoretyczne jakby bardzo oddalonej od kościoła. Krzyż dźwigali w pocie czoła przedstawiciele naszej armii. Żal mi było tych chłopaków, bo jak znam życie i tę instytucję (a trochę ją znam) - byli to tzw. ochotnicy wyznaczeni rozkazem kapelana. Ochotnicy, którzy nie mogli odmówić uczestnictwa w tej zabawie, jako że w armii na ogół nie odmawia się wykonania jakiegokolwiek polecenia, choćby najbardziej głupiego.

Droga Krzyżowa - to nabożeństwo nawiązujące do drogi, jaką przebył Jezus od pretorium Piłata na wzgórze Golgoty. Celem tego nabożeństwa według interpretacji kościelnej jest okazanie przez wiernych współczucia dla umęczonego Chrystusa i pragnienie uczestnictwa w jego cierpieniach.

Nie wiem czy dobrze odbierałem uczucia malujące się na obliczach żołnierzy wyznaczonych do dźwigania krzyża. Cierpienie było tam widoczne (żałuję, ze nie miałem aparatu fotograficznego lub kamery), ale pragnienia uczestnictwa w tej celebrze jakoś nie mogłem się dopatrzyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.