Facebook Google+ Twitter

Toruńska prokuratura nie stwierdziła popełnienia przestępstwa przez o. Rydzyka

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-09-07 12:41

Wypowiedzi dyrektora Radia Maryja, o. Tadeusza Rydzyka, nie wyczerpywały znamion znieważenia prezydenta – ocenił zastępca prokuratora generalnego Dariusz Barski, odpowiadając w Sejmie na pytania Anity Błochowiak (SLD).

Toruńska prokuratura w końcu sierpnia odmówiła wszczęcia postępowania, gdyż nie stwierdziła, by o. Rydzyk popełnił przestępstwo znieważenia prezydenta lub narodu żydowskiego w swych wykładach, z których nagrania ujawnił „Wprost”. Padają w nich m.in. stwierdzenia, że o. Rydzyk czuje się oszukany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Według „Wprost”, pod adresem żony prezydenta padły słowa zakonnika: „Ty czarownico! Ja ci dam! Jak zabijać ludzi, to sama się podstaw pierwsza”.

Jak powiedział Barski, zachowanie znieważające „musi być na tyle wyraźne, by mogło by uznane (...) za przejaw poniżenia, pogardy, ośmieszenia, uwłaczania, a nie jedynie za przejaw lekceważenia”. Barski dodał, iż przestępstwo znieważenia, zgodnie z przepisami, ma „charakter umyślny i bezpośredni, czyli nie może dotyczyć członków rodziny głowy państwa”.

(ba)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.