Facebook Google+ Twitter

Toruńskie przygotowania do świąt

Na Starym Rynku stanęła choinka. Pomnikowa postać Mikołaja Kopernika tradycyjnie zyskała czerwoną czapkę św. Mikołaja. Jest szopka, są lodowiska pod chmurką, a dla najuboższych znajdzie się też bożonarodzeniowa paczka.

Choinka na Starym Rynku w Toruniu. / Fot. Łukasz KołtackiTradycji stało się zadość. Choinka stanęła tuż obok pomnika najsłynniejszego torunianina w miniony wtorek. Wyrosła, jak poprzednie, na terenie nadleśnictwa Golub-Dobrzyń i w tym roku jest najwyższą ze wszystkich do tej pory. Dorodny świerk pracownicy Zakładu Usług Leśniczych postawili przy ratuszu już po raz dwudziesty pierwszy. Niedaleko choinki, tuż przy wejściu do urzędu, postawiono świecącego, świątecznego anioła.

Na drugim końcu starówki stanęła również bożonarodzeniowa szopka. Popołudniem 6. grudnia zaczną się koncerty, w których udział wezmą zespoły Iskierki i El Szaddaj, związane z Młodzieżowym Domem Kultury. We Wspólnym śpiewaniu kolęd, pastorałek oraz w wielu innych programach artystycznych będzie można wziąć udział także w kolejnych dniach.

Przystrojony Dom Towarowy PDT. / Fot. Łukasz KołtackiRównież w weekend otwarte zostaną tzw. ślizgawki pod chmurką. Jedno z lodowisk zbudowano na osiedlu Rubinkowo, drugie, jak co roku, na Rynku Nowomiejskim. Zaplanowano koncerty, konkursy oraz lekcje jazdy na łyżywach – wszystko z inicjatywy Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Torunia. Lodowiska otwarte będą aż do 15 marca przyszłego roku. Miłośnicy sportu przed południem będą mogli pobiec w Półmaratonie św. Mikołajów – imprezie organizowanej przez stowarzyszenie "Maraton Toruński" oraz Klub Maratoński UMK.

Anioł, który stanął przed Urzędem Miasta. / Fot. Łukasz KołtackiPodczas przygotowań miasta do świąt trwa remont pierwszego odcinka deptaka, liczącego prawie 400 metrów. Właściciele placówek handlowych przy ul. Szerokiej odnotowują spory spadek w obrotach, dlatego mają nadzieję że remont zakończy się przed świętami; tak, jak zaplanował Miejski Zarząd Dróg. Najbardziej obawiają się, że przez przedłużającą się przebudowę ulicy wiele stracą, kiedy przyjdzie czas na kupowanie świątecznych prezentów. Obawy handlowców są zrozumiałe, bowiem miasto nie ma sprecyzowanego planu zagospodarowania reprezentacyjnego deptaka. Niepowodzeniem zakończył się ostatni konkurs na jego aranżację. Następnego terminu nie ma...

Pomnik Flisaka. / Fot. Łukasz KołtackiCaritas Diecezji Toruńskiej planuje rozdać w tym roku ubogim i potrzebującym mieszkańcom łącznie 5 tysięcy świątecznych paczek, których łączną wagę oszacowano na 15 ton. Pierwsze z nich wydano w trakcie inauguracji akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom na początku grudnia. Ich zawartość to głównie produkty spożywcze. Zmniejszające się w ostatnich miesiącach bezrobocie jest prawdopodobnie powodem spadku udzielanej pomocy przedświątecznej. W tym roku ilość paczek zmalała w stosunku do lat poprzednich.

Równolegle do akcji Caritas organizowane jest wsparcie potrzebującym w ramach inicjatywy „Szlachetna Paczka” której organizatorem jest Stowarzyszenie Wiosna z Krakowa. W Toruniu pracują 3 sztaby wolontariuszy współpracujących z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie oraz Szkołą Pracowników Służb Społecznych. Dzięki ich pracy podczas siedmiu poprzednich edycji przekazano w formie paczek pomoc liczoną w kwocie ponad 3 mln zł.

Źródło:www.torun.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jestem torunianinem z racji urodzenia, obecnie mieszkam na drugim krańcu Polski. Jak pamiętam ul Szeroka była kilkakrotnie przebudowywana. Nie pamiętam w których to latach, ktoś wpadł na "wspaniały w jego pojęciu" pomysł aby tą ulicę wybrukować piaskowcem. Była nawet ładna, ale trwało to krótko, ten ktoś zapomniał o tym, że piaskowiec jest kamieniem miękkim, podatnym na ścieranie, i po jakimś czasie było pełno dziur.
Co do dobroczynności nie wypowiadam się, uważam. Uważam,że każdy powinien zarabiać tyle aby nie musiał wyciągać rękę po wsparcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.