Facebook Google+ Twitter

Toruńskie rozmowy o organizmach zmodyfikowanych genetycznie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-19 20:20

W Toruniu odbyła się konferencja na temat organizmów zmodyfikowanych genetycznie. O ich negatywnych i pozytywnych aspektach rozmawiali profesorowie i studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz zaproszeni goście.

Specjaliści przekonywali, że wbrew popularnym opiniom, żywność zmodyfikowana genetycznie nie jest bardziej niebezpieczna dla zdrowia niż niezmodyfikowana.
Ministerstwo Środowiska opracowało projekt nowej ustawy dotyczący GMO. Nie ma w nim wprawdzie formalnego zakazu upraw roślin transgenicznych, ale są narzędzia pozwalające takie uprawy w praktyce wykluczyć.
Były minister środowiska profesor Jan Szyszko powiedział, że ustawa w praktyce pozwala wszystkim gminom ogłosić się strefami wolnymi od GMO.
Profesor zaznaczył, że w Europie jesteśmy postrzegani jako kraj czysty ekologicznie. Jan Szyszko dodał, że Polska ma nadprodukcję żywności i jest ograniczona układami kwotowymi, dlatego nie ma powodu, by zwiększać produkcję na bazie genetycznie zmodyfikowanych organizmów.
Unijne prawo nie zezwala krajom członkowskim otwarcie zakazać uprawiania roślin genetycznie modyfikowanych. Polski rząd natomiast nie chce zezwolić na takie uprawy. Obecne polskie przepisy zakazują upraw GMO i narażają nas na konflikt z Komisją Europejską.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.