Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8241 miejsce

Tory wyścigowe dla kazdego - Autodrom Most

W naszej podróży po torach wyścigowych pozostajemy jeszcze w Czechach. W tym odcinku przedstawiamy tor w Moście.

Paddock. / Fot. Wojciech GrzesiakTor w Moście jest kolejnym obiektem, na którym startują nasi zawodnicy i który jest dostępny także dla, tak zwanego, "zwykłego śmiertelnika". Obiekt jest położony niedaleko granicy z Niemcami, co sprawia, że większość osób jedzie właśnie przez ten kraj. Droga jest wtedy nieco dłuższa, ale znacznie szybsza. Jadąc z Polski należy kierować się na Drezno (w przypadku Polski wschodniej, zachodniej i północnej) lub Görlitz (mieszkańcy Polski południowej).

Obiekt znajduje się blisko ścisłego centrum Mostu, a zatem łatwo dotrzemy do dużego marketu (najpewniejsze, jak zawsze jest Tesco) lub restauracji.

HistoriaTor w Moście tak samo, jak obiekt w Brnie ma długą tradycję. Pierwsze wyścigi motocyklowe odbyły się w tej miejscowości w 1947 roku, a kierowcy samochodów rozpoczęli rywalizację pięć lat później. Początkowo były to mało liczące się wydarzenia, ale w końcu zaczęły się tutaj odbywać zawody rangi mistrzowskiej bloku wschodniego. W latach 70. wyścigi przeniesiono na drogę szybkiego ruchu, a trasa, po której się ścigano miała 3450 m długości. W roku 1979 odbyła się tutaj impreza z cyklu niemieckiej Interserie. Do roku 1983 na prowizorycznych trasach zorganizowano łącznie 35 imprez samochodowych i 22 imprezy motocyklowe. W 1983 rozpoczął się nowy rozdział w historii Mostu. Po pięciu latach budowy oddano do użytku profesjonalny obiekt wyścigowy, który spełniał surowe normy FIA i FIM. W roku 1995 tor zmienił właściciela, ponieważ utracił licencje i zaczął podupadać. Od tego czasu zarządzała nim firma Autodrom-Most a.s., której pierwszym i najważniejszym zadaniem było ponowne uzyskanie uprawnień i certyfikatów, które pozwolą organizować imprezy rangi europejskiej i międzynarodowej. W kolejnych latach tor był modernizowany. Najpoważniejsza zmiana zaszła w 2004 roku, kiedy to postanowiono zmienić konfigurację toru na końcu prostej startowej. Tor w Moście znany jest obecnie przede wszystkim z wyścigów samochodów ciężarowych. Oprócz tego gościły na nim kierowcy znani z wyścigów Formuły 1. Jeżdżą tu także gościnnie nasi zawodnicy przy okazji pucharu Alpe Adria (motocykliści) oraz FIA-CEZ (kierowcy samochodowi).

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.