Facebook Google+ Twitter

Tory wyścigowe dla każdego. Przedstawiamy tor "Poznań"

Sezon wiosenno-letni już się zbliża, niebawem startują Wyścigowe Mistrzostwa Polski. Warto zatem dowiedzieć się, gdzie będą ścigać się nasi zawodnicy oraz gdzie można spędzić aktywny motoryzacyjnie urlop. Jako pierwszy - tor "Poznań".

Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski na torze "Poznań" / Fot. Wojciech GrzesiakPolski Związek Motorowy opublikował już dawno kalendarze Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, kierowcy szykują samochody i motocykle do sezonu, a zatem jest to dobry moment na przedstawienie obiektów, na których będą ścigać się nasi zawodnicy. Na większości z nich mogą również spróbować swoich sił fani motoryzacji, którzy mają odrobinę gotówki w portfelu i chcą wycisnąć siódme poty ze swoich pojazdów w kontrolowanych, bezpiecznych warunkach.

Warto bowiem wspomnieć, że wypadek na torze to zupełnie inna sytuacja niż wypadek na ulicy. Sędziowie wirażowi, systemy monitoringu, służby porządkowe będące zawsze w gotowości oraz bandy i ich zabezpieczenia, które spełniają najbardziej surowe wymogi bezpieczeństwa. To właśnie sprawia, że przy wypadku na torze zazwyczaj cierpi tylko duma i pojazd.

Tor Formuły 1 powstanie w Gdańsku

Na początek warto zapoznać się z własnym "podwórkiem". W Polsce mamy tylko jeden Radical Racing Academy, czyli coś dla szukających mocnych wrażeń. / Fot. Wojciech Grzesiakprofesjonalny obiekt, który jest certyfikowany przez poważane organizacje międzynarodowe. Mowa o torze "Poznań", który posiada certyfikaty FIA oraz UEM, a to oznacza, że mogą się na nim odbywać różnego rodzaju prestiżowe imprezy motoryzacyjne światowej i europejskiej rangi.

Obiekt jest zlokalizowany na obrzeżach Poznania tuż przy lotnisku Ławica. Można się tam dostać z centrum, jadąc ulicą Dąbrowskiego w kierunku Świecko. Należy wtedy kierować się tak, jak na giełdę samochodową. Jest również możliwość dojazdu ulicą Bukowską. Kibice mogą dotrzeć na tor komunikacją podmiejską gminy Tarnowo Podgórne. Położenie obiektu blisko centrum sprawia, że po całym dniu można odpocząć chociażby w jednym z ogródków na Starym Rynku lub skorzystać z bogatej oferty poznańskiego życia nocnego.

Historia


Na torze odbywa się wiele treningów i szkoleń organizowanych z myślą o motocyklistach, którzy chcą polepszyć swoje umiejętności i umieć zapanować nad swoimi maszynami. / Fot. Wojciech GrzesiakTor w Poznaniu został wybudowany z inicjatywy Automobilklubu Wielkopolski, który istnieje już od 1923 roku. Pomysł wybudowania toru wyścigowego przedstawiono w listopadzie 1974 roku w trakcie posiedzenia Prezydium Zarządu AW. Obiekt powstał na starych, nie używanych już pasach startowych lotniska Ławica. Już w maju 1975 roku na terenie budowy rozpoczęły się pierwsze prace. Sam projekt przedstawiono w grudniu tego samego roku. W 1980 roku obiekt został oddany do użytku i przekazany we władanie z rąk FSR "Polmo" Poznań do Oddziału Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Następnie we wrześniu 1982 roku gospodarzem obiektu został Automobilklub Wielkopolski i jest nim do dzisiaj. W tym czasie odbywało się na nim wiele prestiżowych imprez. Do sukcesów należy zaliczyć organizację Motocyklowego Pucharu Europy, pucharu Alpe Adria Cup oraz pucharu Samochodowych Mistrzostw Europy Centralnej FIA CEZ.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Automobilklub Wielkopolski i Poznaniacy mogą szczycić się takim obiektem.
Bardzo ciekawie przekazane informacje o ważnym sportowym obiekcie miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.