Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6632 miejsce

Torzym: grzechotniki i padalce

Torzym to miasto w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej.Torzym jest położony nad rzeką Ilanką i jeziorem Ilno. Po I wojnie światowej stał miejscowością sanatoryjną, w 1945 r. utracił prawa miejskie

Torzym jak wiele innych miast Polski gminnej, podzielił los tych miejscowości. W miejscu dawnych zakładów pracy (mleczarni, tartaków, punktów skupu, szpitali miejskich), które dawały zatrudnienie mieszkańcom tych miejscowości pozostały niszczejące ruiny. I byłby został po Torzymiu tylko punkcik na mapie, gdyby nie wybudowano tu autostrady (drogi krajowej) do Słubic, i supermarketu ABC.

To z kolei przejeżdżającym przez Torzym Niemcom przypomniało, że kiedyś było tu sanatorium. I podobnie jak przy odbudowie sanatoriów w Połczynie Zdroju, to właśnie Niemcy (a przynajmniej ich fundusze) przyczyniły się do odbudowy
Lubuskiego Szpitala Specjalistycznego Pulmonologiczno-Kardiologicznego. Na razie działają oddziały: Gruźlicy i Choroby Płuc, Pulmonologii, Pulmonologii z Pododdziałem Chemioterapii, Rehabilitacji Pulmonologicznej, Rehabilitacji Kardiologicznej i Zakład Opiekuńczo Leczniczy.

Powstanie oddziałów Szpitala Uzdrowiskowego: Rehabilitacji Pulmonologicznej i Rehabilitacji Kardiologicznej i przyjazd zza pobliskiej granicy Niemców na leczenie w oddziałach rehabilitacji, zahamowało upadek szpitala, pozwalając nawet na remont kolejnych budynków szpitala. Teren szpitala jest otoczony lasem (parkiem) liściasto-iglastym i właściwie wszędzie daleko (do najbliższego sklepu około 1 km.), chociaż ostatnio otwarto sklep w budynku oddziału rehabilitacji pulmonologicznej.

Personel szpitala uzdrowiskowego nazwał pacjentów kardiologicznych "padalcami" (od słabnięcia), a pacjentów pulmonologicznych "grzechotnikami" (od charczenia). I chociaż mogłoby się wydawać inaczej, to padalce raczej nie muszą się kryć za drzewami (z papierosami), a grzechotniki (kaszlaki) odpalają nieraz jednego papierosa od drugiego. Jak się okazuje zawał, to dla każdego bardzo poważne ostrzeżenie i lepiej odzwyczaja od palenia niż nicorette.

Zawałowcy przesadnie boją się o stan swojego zdrowia, tak jakby się na nowo narodzili, boją się każdego wysiłku, chodzenia gdzieś solo i właściwie zapominają o wszystkich używkach i rozrywkach. Nawet boją się jechać sami swoim samochodem. Jak leczą w Torzymiu pacjentów po zawałach: przede wszystkim poprzez badania m/in: Holter, wysiłkowe, EKG, USG, krzywe cukrowe, glukoza, badanie krwi, ciśnienia itp. i zabiegi: specjalistyczna gimnastyka, zajęcia ruchowe, cyklometry i to właściwie wszystko, tylko farciarze mogą jeszcze liczyć na jakieś zabiegi fizykoterapeutyczne i masaże.

Czy leczenie w szpitalu uzdrowiskowym przyniesie pacjentom jakieś widoczne efekty, nie wiadomo. Na pewno pozwoli na lepsze określenie ich wydolności po zawale. Niestety większość zawałowców i pacjentów poszpitalnych wybiera bardziej znane miejscowości takie jak: Świnoujście, Kamień Pomorski itp, gdzie oprócz leczenia mogą liczyć także na jakąś rozrywkę, czy zwiedzanie.

Czyś grzechotnik czy padalec,
Po gruźlicy, czy zawale
Do Torzymia jedź kaszlaku,
Zawałowcy z braku laku.
Po zdrowie, nie po medale


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zawałowcy to padalce?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdy ci zawał serce wstrzyma,
Jedź w te pędy do Torzymia.
Tu w tej leśnej, swojskiej głuszy,
Wyleczą cię nie tylko z duszy.
Żaden zawał, ci serca nie zatrzyma (cię nie ruszy)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co to panie za mieścina,
To-Rzym panie miasto wina.
Ta miejscowość to ruina,
Coloseum przypomina.
To-Rzym panie, skosztuj (nalej) wina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobacz artykuł: Torzym: Grzechotniki i padalce

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.