Facebook Google+ Twitter

"Tosca" w Teatrze Wielkim w Łodzi i opowieści związane z operą

Tosca uznawana jest za sztandarowy przykład opery werystycznej, którego to nurtu Puccini był jednym z głównych przedstawicieli. To niewątpliwie pełna wstrząsającego realizmu historia zaczerpnięta z życia.

Akcja Toski rozgrywa się w Rzymie w czerwcu roku 1800, w czasie gdy na polach bitewnych kampanii napoleońskiej rozstrzygały się losy Włoch. Malarz Mario Cavaradossi udziela schronienia zbiegłemu przyjacielowi walczącemu po francuskiej stronie sporu. Tym samym wplątuje siebie i swoją ukochaną – śpiewaczkę operową Florię Toscę – w tryby politycznej machiny, reprezentowanej przez cynicznego prefekta policji barona Scarpię. Uczucia i moralne postawy pary bohaterów zostają wystawione na straszliwą próbę, z której nie sposób wyjść zwycięsko.
Tosca to jedno z najsłynniejszych dzieł Pucciniego i jedna z oper, które najczęściej goszczą na światowych scenach. Popularność tego tytułu nie jest przypadkowa. Utwór wyróżnia się dynamiczną akcją rodem ze świetnego kryminału, a także zróżnicowaną muzyką, która łatwo zapada w pamięć dzięki zastosowaniu motywów przewodnich. Dramat Cavaradossiego i Toski jest atrakcyjny także o tyle, że uniwersalny, niezmiennie bliski kolejnym pokoleniom widzów – w każdej epoce jednostki uwikłane są w bieg historii, której żarna bezwzględnie mielą nawet najszlachetniejsze uczucia. Ze względu na tę ponadczasową wymowę Toski, realizatorzy łódzkiej inscenizacji nie zawahali się przenieść jej w czasy współczesne – z bardzo dobrym skutkiem!

16 marca o godz. 18.30 przed rozpoczęciem spektaklu Tosca:

Wojciech Rodek, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi, opowie niezwykłe historie związane ze słynną operą Gioacchino Rossiniego Tosca.
Tej okazji nie można przegapić!


https://www.bilety24.pl/kup-bilet-na-tosca-4661?id=105681

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.