Facebook Google+ Twitter

"Toskańska opowieść" w Galerii Brodzka w Łodzi

1 sierpnia w łódzkiej Galerii Brodzka przy ul. Piotrkowskiej 109 odbył się kolejny wernisaż. Goście przybyli na otwarcie wystawy tym razem mieli możliwość obejrzeć fotografie łódzkiego artysty Pawła Herzoga wykonane latem w Toskanii.

Praca Pawła Herzoga. / Fot. Mirosława KasowskaPaweł Herzog zajmuje się głównie fotografią społeczną. Jednak na tej wystawie po raz pierwszy przedstawia pejzaże. Ich widok nie pozostawia wątpliwości, że artysta dysponuje zarówno wielkim talentem, perfekcyjnym warsztatem, jak i pracowitością. Dwadzieścia propozycji to prawdziwe monochromatyczne, fotograficzne perły. Zrobiono je bardzo niedawno, bo w lipcu, podczas wędrówki toskańskimi drogami, nad którymi unoszą się tumany białego pyłu, co znacznie utrudnia pracę w terenie i wymaga specyficznego wykorzystywania zaburzonego światła.

Fotografie te artysta robił ze świadomością, że wystawiane będą w galerii, która dysponuje ograniczoną ilością miejsca ekspozycyjnego. Między innymi stąd niewielkie rozmiary tych dzieł. Autor miał świadomość, że musi połączyć wymogi niezależne od niego z własną indywidualną wizją tego, co chce pokazać. Pozostawał mu wybór środków i precyzyjne wykonanie.

Praca Pawła Herzoga. / Fot. Mirosława KasowskaCałość ekspozycji świadczy o sporej odwadze i autentycznym artyzmie. O odwadze, bo w obecnej dobie, w prasie i na ulicy oraz podczas większości wystaw fotograficznych jesteśmy atakowani widokiem dużych kolorowych obrazków. Jednak autor zrealizował swój zamysł, nie bojąc się zrobienia czegoś wbrew modzie i panującym tendencjom. A o jego artyzmie świadczy to, że posługując się małą formą potrafił pokazać zdjęcia świetne technicznie i przepełnione jego indywidualnym spojrzeniem na rzeczywistość. Te prace to precyzyjnie wyłonione fragmenty toskańskiego krajobrazu. Zachwyca zarówno ich kompozycja jak i atmosfera. Stylizowane są nieco na czarno-białe stare widokówki. Ale jest w nich jeszcze coś więcej – przywodzą na myśl grafikę czy subtelny rysunek.

Praca Pawła Herzoga. / Fot. Mirosława KasowskaJakość artystyczna zdjęć to nie wszystko, co można podziwiać na tej wystawie. Artysta zatroszczył się też o świetną oprawę prac. Passe-partout wykonane jest z bawełny przywiezionej z Włoch. Podbija to artystyczną wartość tych dzieł. Fotografie te można w galerii kupić, każda kosztuje 70 zł. Koneserzy na pewno nimi nie pogardzą. Dzieła przygotowane przez Pawła Herzoga z wielką pieczołowitością mogą też stanowić nietypowy, ciekawy i wartościowy prezent.

Pod koniec tego roku w Łodzi będzie można oglądać następną, o zupełnie innym charakterze, wystawę prac Pawła Herzoga. Będą to fotogramy przedstawiające znanych przedstawicieli m.in. kultury żydowskiej, np. Amosa Oza, uważanego za najwybitniejszego żyjącego pisarza izraelskiego. Zdjęcia artysta wykonana w październiku podczas pobytu w Izraelu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.