Facebook Google+ Twitter

Totalna inwigilacja niedźwiedzi w Bieszczadach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-28 14:12

Pod ciągłą kontrolą przyrodników jest para bieszczadzkich niedźwiedzi. To dorosły samiec "Czarny" i młoda samica "Solina", która opiekuje się trójką małych niedźwiadków.

Dzięki specjalnym obrożom telemetrycznym drapieżniki przesyłają SMS-ami informacje dotyczące ich przemieszczania się i pobytu. "Totalna inwigilacja niedźwiedzi ma na celu poznanie biologii i ekologii tych zwierząt, a to pozwala na tworzenie strategii ochrony tych zwierząt" - podkreśla dr Wojciech Śmietana z Instytutu Przyrody PAN w Ustrzykach Dolnych. Zaobserwowano na przykład, że od wiosny do jesieni "Czarny" poruszał się na terytorium około półtora tysiąca kilometrów kwadratowych.

Niedźwiedzie niegdyś zamieszkiwały niemal całą Europę, obecnie żyją w niewielkich skupiskach w górach. Najwięcej jest ich na terenie Karpat, które dzięki zacofaniu gospodarczemu zdołały zachować naturalną przyrodę. Niestety, i tu dociera rozwój cywilizacyjny, który ogranicza terytoria dzikich zwierząt - ubolewa dr Śmietana. Teraz trwają odłowy kolejnych zwierząt, by założyć im obroże telemetryczne.

W planach oprócz niedźwiedzi jest też także obserwacja wilków i rysi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.