Tour de France. Etap dziesiąty

Zwycięzcą dziesiątego etapu z metą w Hautacam został Włoch Leonarddo Piepoli (SDV). Kim Kirchen (Team Columbia) stracił żółtą koszulkę, a nowym liderem został Australijczyk Cadel Evans (Silence-Lottto).

/ Fot. www.letour.frEtap szczególny. 14 lipca to święto narodowe Francji - Dzień Zburzenia Bastylii. Mimo niewielkiego dystansu (156 km), etap trudny. Najpierw podjazd pod legendarny Tourmalet (2115m n.p.m.), a później końcowy Hautacam. Najszybciej pod Tourmalet, po samotnej ucieczce wspiął się francuski kolarz Remy Di Gregorio (FDJ). Dzielny Francuz został dogoniony na 11,7 km przed finiszem. Na metę jako pierwsi wjechali dwaj zawodnicy teamu SDV - Włoch Leonarddo Piepoli i Hiszpan Juan Jose Cobo. Trzeci na mecie był Luksemburczyk Frank Schleck (CSC), ze startą 26 sekund do zwycięzcy i dzięki temu awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

W doskonałej dyspozycji był dziś Sylwester Szmyd. Na podjeździe pod Tourmalet jechał cały czas w ścisłej czołówce. Zmuszony był jednak pozostać w tyle by pomóc, liderowi swojego teamu Damiano Cunego. W rezultacie przyjechał na metę jako 52. i w klasyfikacji generalnej zajmuje pozycję 44.

Nastąpiły znaczne zmiany w klasyfikacji generalnej wyścigu. Luksemburczyk Kim Kirchen (Team Columbia) stracił żółtą koszulkę i spadł na pozycję siódmą. Nowym liderem został Australijczyk Cadel Evans (Silence-Lottto). Nad drugim zawodnikiem, Luksemburczykiem Frankiem Schleckiem (CSC) ma tylko jedną sekundę przewagi.

Wyniki dziesiątego etapu (Pau - Hautacam, 156 km):
1. Leonarddo Piepoli (Włochy/SDV) 4h 19' 27"
2. Juan Jose Cobo (Hiszpania/SDV)
3. Frank Schleck (Luksemburg/CSC) + 00' 26"
4. Bernhard Kohl (Austria/Gerolsteiner) + 01' 06"
5. Vladimir Efimkin (Rosja/Ag2r) + 02' 05"
...
52. Sylwester Szmyd (Polska/Lampre) + 18' 59"

Klasyfikacja generalna po dziesięciu etapach:

1. Cadel Evans (Australia/Silence-Lottto) 42h 29' 09"
2. Frank Schleck (Luksemburg/CSC) + 00' 01"
3. Christian Vandevelde (USA/Garmin-Chipotle) + 00' 38"
4. Bernhard Kohl (Austria/Gerolsteiner) + 00' 46"
5. Denis Menchov (Rosja/Rabobank) + 00' 57"
...
44. Sylwester Szmyd (Polska/Lampre) + 30' 49"

Jutro dzień przerwy, a pojutrze 11. etap z Lannemezan do Foix, o długości 167,5 km.