166433 miejsce

Tour de France. Etap dziewiąty

Długi (224 km) i trudny (dwie premie górskie pierwszej kategorii) dziewiąty etap Tour de France zwyciężył Włoch Riccardo Ricco (Saunier Duval). Kim Kirchen (Team Columbia) nadal pozostaje liderem.

Riccardo Ricco / Fot. PAP CHRISTOPHE KARABARicco przyjechał na metę samotnie, wyprzedzając nieco ponad minutę, również samotnie finiszującego, Rosjanina Władimira Efimkina (Ag2r), za którym z kilkunastosekundową stratą przyjechała grupa 38 kolarzy.

Na 104 km, tuż obok strefy bufetu wydarzyła się kraksa, w której ucierpiał jeden z faworytów do zwycięstwa Australijczyk Cadel Evans. Mimo to dojechał do mety i utrzymał drugą pozycję w klasyfikacji generalnej. Przypomnijmy że Evans przegrał ubiegłoroczny Tour de France z Hiszpanem Alberto Contadorem tylko o 23 sekundy.

Znakomite 37. miejsce zajął Sylwester Szmyd, tracąc do zwycięzcy minutę i siedemnaście sekund. W klasyfikacji generalnej zajmuje
wysoką 45. pozycję, ze startą 14 minut do lidera.

W klasyfikacji generalnej nastąpiły niewielkie zmiany. Christian Vandevelde (Garmin-Chipotle) awansował na 3. miejsce, na 4. spadł Stefan Schumacher (Gerolsteiner). Liderem nadal jest Kim Kirchen (Team Columbia).

Tour de France / Fot. www.letour.frWyniki dziewiątego etapu (Tuluza (Toulouse) - Bagnères-de-Bigorre, 224 km):
1. Riccardo Ricco (Włochy/Saunier Duval) 5h 39' 28"
2. Vladimir Efimkin (Rosja/Ag2r) + 01' 04"