Tour de Pologne 2009

• Autor usunął profil

• Data dodania: 2009-08-14 17:20

Od kilku dni oczy fanów kolarstwa zwrócone są w kierunku Polski, na terenie naszego kraju odbywało się Tour de Pologne. Rowerzyści robili wszystko, aby zyskać status gwiazdy. Komu się to udało? Czy tak naprawdę wygrał tylko jeden z nich?

W tym roku odbył się 66. Tour de Pologne, to największe impreza kolarska organizowana przez Polskę. Początki były trudne w 1928r. linie startową przekroczyło 71 zawodników. Z biegiem lat zawody zyskały rozgłos i prestiż. Najlepsi zawodnicy z globu mają do pokonania 1 158,5 km. kierując się z północy na południe naszego kraju. Zwyczajem było, iż zawody odbywały się we wrześniu tym razem wystartowały miesiąc wcześniej i trwały od 2 do 8 sierpnia. Siedem etapów trasy, każdy inny, wymagający i długi. Zwyciężył włoski kolarz, jeżdżący w grupie Lampre, mistrz świata Alessandro Ballan, przed startem w zawodach mówił, że powalczy i nie zawiódł, w sobotę stanął na najwyższym stopniu podium. Miejsce drugie należy do Hiszpana Daniela Moreno z Caisse d’Epargne, pozycje trzecią wywalczył Norweg Edvald Boasson Hagen z Columbii. Najlepszy polak startujący w Tour de Pologne Marek Rutkiewicz uplasował się na szóstej pozycji, zyskał miano najlepszego "górala". W pierwszej dziesiątce był także drugi gospodarz zawodów Sylwester Szmyd. Reprezentacja Polski BGŻ w klasyfikacji drużynowej turniej ukończyła na szóstej pozycji. Wyniki rodaków cieszą, zmierzyli się oni z doskonałymi zawodnikami i pokazali, że oni również będą się liczyć w światowym kolarstwie. Wszyscy zawodnicy odnieśli ogromny sukces i szczęśliwie dojechali do mety. Pokonali sami siebie, a to zwycięstwo nie ma miary...

Tour de Pologne dla dzieci

Nie stój w ogonie, pędź w peletonie! - to hasło miało zachęcić młodzież do udziału w Mini Tour de Pologne. Wystarczyło zebrać od 3 do 8 osób i stworzyć drużynę, której wiek mieścił by się w przedziale: 9-12 lub 13-14, zgłosić się, a reszta była już tylko w nogach. Młodzi kolarze zawitali do sześciu polskich miast: Warszawy, Białegostoku, Lublina, Rzeszowa, Krynicy Zdrój, Krakowa. Na trasie toczyła się zawzięta walka o zwycięstwo, może wśród tych dzieci jest przyszły Mistrz Świata...Na mecie mali uczestnicy zawodów odebrali nagrody, ale najważniejsze były dla nich emocje, które ciągle towarzyszyły im podczas wyścigu.

Młodzi kolarze celują w księżyc, aby w przyszłości być wśród gwiazd, ale może zanim dorosną zrozumieją, że to oni są gwiazdami, księżyc to mało, a szczęściu trzeba pomagać! Serdecznie gratuluje zwycięzcą i życzę kolejnych sukcesów!