Tour de Ski. Justyna Kowalczyk trzeci raz pokazała plecy rywalkom

Dziewczyna z Kasiny Wielkiej pewnie zwyciężyła w trzecim etapie Tour de Ski. W Oberstdorfie podczas sprintu stylem klasycznym Justyna Kowalczyk zdeklasowała rywalki. Druga była Marit Bjoergen, a trzecia - Astrid Uhrenholdt Jacobsen.

Sonda

Czy Justyna Kowalczyk wygra Tour de Ski?

/ Fot. EPA/Hendrik SchmidtW sobotę w niemieckim Oberstdorfie odbył się trzeci etap Tour de Ski (TdS). Tym razem biegaczki narciarskie rywalizowały w sprincie stylem klasycznym. W konkurencji tej wystartowało 71 zawodniczek. Dystans 1,2 km w kwalifikacjach najszybciej pokonała Justyna Kowalczyk - 2.49,83 min. Druga była Marit Bjoergen (1,07 s straty), a trzecia - Astrid Uhrenholdt Jacobsen (1,73).

Do fazy pucharowej awans wywalczyło 30 najlepszych zawodniczek biegów eliminacyjnych. Ta sztuka nie udała się innym polskim reprezentantkom - Paulinie Maciuszek i Ewelinie Marcisz. Polki nie są sprinterkami i zajęły odpowiednio 63. (27,60 s straty) i 68. miejsce (44,12).

W biegach ćwierćfinałowych najlepiej spisały się: Justyna Kowalczyk, Kikkan Randall, Natalia Matwiejewa, Marit Bjoergen i Astrid Uhrenholdt Jacobsen. Zawodniczki te przekroczyły linię mety jako pierwsze i awansowały do biegów półfinałowych. Oprócz zwyciężczyń poszczególnych ćwierćfinałów do najlepszej dwunastki zawodów zakwalifikowały się również: Ingvild Flugstad Oestberg, Charlotte Kalla, Aurore Jean, Ida Ingemarsdotter, Krista Lahteenmaki, Vesna Fabjan i Anastazja Dotsienko.

W pierwszym biegu półfinałowym zwyciężyła Justyna Kowalczyk, przed Aurore Jean i Ingvild Flugstad Oestberg, w drugim natomiast - Marit Bjoergen, przed Idą Ingemarsdotter i Natalią Matwiejewą. Spośród nich tylko Oestberg nie udało się awansować do biegu finałowego, ponieważ lepszy rezultat uzyskała czwarta zawodniczka w drugim biegu półfinałowym - Astrid Uhrenholdt Jacobsen.

W biegu finałowym najszybsza okazała się Justyna Kowalczyk. Dziewczyna z Kasiny Wielkiej nie dała żadnych szans rywalkom i triumfowała we wspaniałym stylu. Miejsce drugie zajęła liderka Pucharu Świata - Marit Bjoergen, a miejsce trzecie - jej rodaczka, Astrid Uhrenholdt Jacobsen.