Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26331 miejsce

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy nagrodziło najpiękniejsze stołeczne ogrody

Dziś w Warszawie wręczono nagrody w konkursie "Warszawa w kwiatach i zieleni". To już 25. edycja imprezy, w której wyróżniane są najładniej ukwiecone ogrody w stolicy.

Członkinie komisji organizacyjnej / Fot. Adam Lutostański- Komisja poświęciła 9 dni na zapoznanie się z pracami - mówi jedna z organizatorek, pani Wacława Borkowska. Członkowie komisji nie otrzymują wynagrodzenia sa swoja pracę. W tym roku musieli ocenić 989 obiektów. Przychylność oceniających pracujących pod przewodnictwem Marii Grochowskiej zyskała co piąta praca. Wiele nagrodzonych w tym roku miejsc (m.in."Encyklopedią PWN: Polska Niepodległa") znajduje się na ulicy Foksal. Wejście do sali gdzie odbywało się wręczenie nagród. / Fot. Fot. Adam Lutostański

Lech Królikowski, prezes zarządu głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, powiedział podczas wręczania nagród, że prezydent Stefan Starzyński (z którego inicjatywy po raz pierwszy zorganizowano ten konkurs) poprzez organizację "Warszawy w kwiatach i zieleni" próbował budować społeczeństwo obywatelskie.

Wśród prac jakie wzięły udział w tym roku były ogrody przydomowe, balkony, a także ogródki przy szkołach.
Do pierwszego etapu konkursu mógł zgłosić się samodzielnie każdy mieszkaniec stolicy. Innym sposobem, na dostanie się w wiry rywalizacji było zgłoszenie przez członka komisji. Oceniający dzielili się na kilkuosobowe grupy, a nastepnie jeździli i zwiedzali rejony miasta jakie im przypadły. Jeżeli jakiś ogród "wpadał im w oko" proponowali jego właścicielowi wzięcie udziału w konkursie. Najlepsze zgłoszenia przechodziły do drugiego etapu, gdzie ponownie podlegały ocenie członków komisji.

Pani Jolanta Zjawińska prezentuje zdjęcia swojego ogrodu znajdujące się na wystawie prac. / Fot. Adam LutostańskiPani Jolanta Zjawińska, która dostała w tym roku nagrodę specjalną, docenia zaangażowanie przeważnie starszych osób w prace związane z organizacją konkursu. - Teraz powinni przyjść na ich miejsce młodsi - dodaje. Pani Jolanta jest właścicielką ogrodu na Żoliborzu. Jest on zamknięty między czterema ścianami budynku, w związku z czym z ulicy niestety mało kto ma szansę podziwiać to, nad czym pracuje cały rok.

Zdaniem pani Jolanty, w komisji zdarzają się spory co do tego, które miejsce wyróżnić. - Liczba nagród jest ograniczona - mówi.

Konkurs jest organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Przed wojną odbyły się dwie edycje. W 1937 i 1938 roku. Po wojnie, w 1971 roku prezes oddziału Powiśle Towarzystwa, pani Barbara Wóycicka reaktywowała tę ideę. Wystawa / Fot. Adam Lutostański

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.