Facebook Google+ Twitter

TP S.A. jednym z największych spamerów...

Oficjalny sponsor Euro 2012 w Polsce popełnia poważny błąd jeszcze przed rozpoczęciem mistrzostw, w wyniku którego poszkodowanych jest ponad 10 tys. osób. Po ujawnieniu przez firmę ich adresów mailowych na skrzynki napłynęło mnóstwo spamu.

Logo Telekomunikacji Polskiej S.A. / Fot. TP S.A.27 marca TP S.A. uruchomiła tzw. wirtualny stadion, zrzeszający zwolenników organizacji Euro 2012 w Polsce i Ukrainie. Każdy mógł poprzeć ów ideę poprzez zarejestrowanie się, podając swój adres e-mail. Nikt jednak nie spodziewał się konsekwencji. Kilka miesięcy później Telekomunikacja Polska drogą mailową poinformowała wszystkich zarejestrowanych o zamknięciu serwisu. W wiadomości pojawia się jednak błąd - w polu adresatów "Do" widnieją adresy wszystkich. którzy wyrazili swoje poparcie.

Skarb dla spamerów

Już 24 godziny po pojawieniu się listy w internecie, osoby które się na niej znalazły w skrzynkach mnóstwo wiadomości uchodzących za spam, począwszy od ludzi zbierających pieniądze na sprzęt muzyczny kończąc na ofertach na produkty farmaceutyczne. Co na to TP S.A.?

Przeprosiny, ale... tylko dla wybranych

Pod naciskiem poszkodowanych Telekomunikacja Polska z trudem zdobyła się na przeprosiny. Nie wysłali ich jednak do ludzi, którzy znaleźli się na liście, ale tylko do tych którzy tą listę otrzymali. Logicznie patrząc - przeprosiny otrzymały osoby, które mogą za pomocą tej listy rozsyłać spam, a nie ci którzy muszą się przez TP z nim męczyć.

Co dalej?

TP za wszelką cenę stara się udowodnić, że ponieważ błąd był nieumyślny nie można nikogo obwiniać. Tymczasem ustawa o ochronie danych osobowych jasno precyzuje zaistniałą sytuację:

Art. 51.
1. Kto administrując zbiorem danych lub będąc obowiązany do ochrony danych osobowych udostępnia je lub umożliwia dostęp do nich osobom nieupoważnionym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.


Oliwą do ognia jest stosunek TP do poszkodowanych. Sytuację załagodziłyby z pewnością przeprosiny. Wielu z poszkodowanych, zamierza udać się z materiałem dowodowym (w postaci spamu) do prokuratury. Liczba tych osób nie jest znana, ale znany jest ich cel. W myśl zasady "za błędy się płaci", chcą aby TP S.A. zapłaciło karę na rzecz budowy stadionów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Zostałem pokrzywdzony przez TP i zgłosiłem sprawę do UOKiK'u, dostałem wiadomość o przyjęciu mojej skargi...
Czekam teraz co dalej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ świetny materiał, czekam na kontunuację

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swoją drogą czy jest możliwe wysłanie maila CC do 10'000 adresatów w liczbie mniejszej niż 10'000? Bo TP utrzymuje. że wysłanych zostało tylko kilkaset przesyłek, a mnie się coś wydaje, że to tak se ne da i jeśli ktoś raz kliknął w send to poszło ... w końcu serwery TPSA nie są razcej wpięte do internetu przez modem 9600bps ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Dobry początek. Zobaczymy co z tego wyniknie. Jak najbardziej śledź ten temat dalej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.