Facebook Google+ Twitter

Trąby powietrzne w Polsce. Gdzie się ukryć i jak zabezpieczyć dom [Poradnik]

Ciemne chmury, głuche dudnienie, silny wiatr, przedmioty wirujące w powietrzu - przerażające sceny niczym z katastroficznego filmu amerykańskiego. To zapowiedź, że masz kilka minut, by znaleźć schronienie przed nadciągająca trąbą powietrzną.

Zniszczone lasy, pozrywane dachy, przewody elektryczne, powybijane szyby,
znikające samochody, straty szacowane na kilkanaście tysięcy złotych oraz śmiertelne ofiary i zaginięcia. Jednym słowem koszmar. Z takim scenariuszem musieli się zmierzyć w sobotę mieszkańcy gminy Osiek - podaje TVN24. Trąba powietrzna pojawia się nagle. W Polsce przybiera kształt lejka, którego koniec skierowany jest ku ziemi.

W Stanach Zjednoczonych trąby powietrzne są znacznie silniejsze, intensywniejsze i wyrządzają więcej szkód. Dzięki radarom dopplerowskim, meteorolodzy podążają śladem przemieszczających się burz i obserwują ich następne formacje. Wiadomość o zagrożeniu przekazywana jest odpowiednim służbom, te z kolei radiu i telewizji. Dzięki temu mieszkańcy zagrożonego terenu mają więcej czasu na przygotowanie gospodarstwa przed zderzeniem z tornado.

W Polsce takie anomalie mają miejsce co rok - głównie w lipcu i sierpniu. Jednak meteorolodzy nie są w stanie precyzyjnie wskazać miejsca ani czasu pojawienia się trąby powietrznej, a jedynie mogą podać warunki jej tworzenia. Jak wiemy jednym z nich jest zetknięcie się dwóch mas różniących się od siebie temperaturą i wilgotnością powietrza.

Meteorolodzy zapowiadają, że sierpień jest miesiącem, w którym mogą częściej występować wichury powietrzne. W najbliższych dniach pod czerwoną kreską znajduje się północna część Polski.

Jak schronić się przed trąbą powietrzną --->


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.