Facebook Google+ Twitter

Tradycja czy wewnętrzna potrzeba?

Zgodnie z naukami posoborowymi - w kościele jest miejsce dla wszystkich szukających Boga. Jedni ludzie są żarliwymi katolikami, inni nie uczestniczą w praktykach religijnych. Wszyscy jednak przeżywają czasem wątpliwości.

Wyjście do kościoła to tradycja czy potrzeba? Fot. Mieczysław Łapa / Fot. Fot. Mieczysław Łapa

Wątpliwości, pytania to naturalny element bogatej i trudnej rzeczywistości, jaką jest religia. Jednym z przejawów religijności są określone praktyki, np. uczestniczenie w nabożeństwach. Widzimy codziennie rzesze ludzi podążające ku parafialnym świątyniom... Czy Msza św. jest tylko czymś rozgrywającym się w murach kościołów? Czy potrafimy świadomie uczestniczyć w tym nabożeństwie i przełożyć pewne prawdy na naszą codzienność?
Bywa tak, że młodzi ludzie przejmują niepokojące postawy starszych - idą do kościoła, ale tylko kierując się tradycją lub przyzwyczajeniem. Stoją więc na uboczu, z dala od rozgrywającego się misterium wiary. Czy taka postawa wobec praktyk religijnych może nieść ze sobą szansę na rozwój duchowy? A może to po prostu oszukiwanie samego siebie?

Ludzie pytają i szukają...

Poniższa sonda to próba odpowiedzi na liczne wątpliwości co do sensu i formy naszej religijności. Co sądzisz o religijności swojej i innych ludzi?
– Niektórzy mają wewnętrzną potrzebę palenia papierosów przed kościołem – uważa Tomasz.
– Zauważam głównie młodzież stojącą koło murku kościelnego. Przechodząc usłyszałam jak sprawdzają swoją wiedzę na temat niedzielnej ewangelii. Niestety, po takim staniu przybywa śmieci po pestkach ze słonecznika – mówi Joanna.
– Chodzę co niedzielę, bo mnie żona o to prosi. Nie chce sama... Mnie msza niedzielna nic nie daje prócz satysfakcji, że mogę coś zrobić dla niej – twierdzi Marek
– Ja przez wiele lat chodziłam do kościoła tylko dlatego, że miałabym wojnę z rodzicami jakbym spróbowała nie pójść. Strasznie się nudziłam i myślałam o niebieskich migdałach, to fakt! Lecz gdy wyjechałam na studia okazało się, że moje przyzwyczajenie jest tak silne..., że niedobrze się czułam, nie idąc na niedzielną mszę świętą. A od pewnego czasu staram się uczestniczyć świadomie w Eucharystii i w zasadzie dopiero teraz uczę się dobrze przeżywać to misterium wiary – stwierdza Maria.
– Kiedyś chodziłam, bo tak trzeba było, później wcale, bo za duża byłam coby rodzice czy dziadkowie mnie zmusili... Nigdy! Wreszcie był powrót i chodzenie z ciekawości (młodziutki księżulo się pojawił...!) ,czasem z przyzwyczajenia. A teraz od pewnego czasu z potrzeby wewnętrznej – zwierza się Magda

Ksiądz odpowiada

O podsumowanie poprosiłem księdza Marka
– Myślę, że problem tkwi w niezrozumieniu celu – uważa ks. Marek. – Ludzie przyzwyczaili się, że na mszę św. trzeba pójść, trzeba na niej być... no, bo babcia chodziła, mama też itd. Znacznie mniej jest tych, którzy czerpią z Eucharystii to, co czerpać powinni. Zaiste obfite owoce znajduje człowiek pragnący szczerze ufać Bożej mocy, choćby poprzez stawanie się lepszym wobec innych, ze spokojem znoszący przeciwności losu, chorobę itp., czyli z dystansem patrzący na dobra doczesne ku chwale wiecznej. Osobiście kiedy patrzę na tych pod murkiem okalającym świątynię, to myślę sobie; dobrze, że choć tu przyszli. Może kiedyś nadejdzie dzień, gdy ktoś lub coś ich pociągnie w stronę Chrystusa? Niewątpliwie będzie łatwiej aniżeli tego, kto w ogóle żyje z dala od Boga i praktyk religijnych!

Od autora...

Niewątpliwie każdy z nas w różnoraki sposób interpretuje swoje uczestniczenie w niedzielnej mszy, czy wreszcie nasze oddalanie się lub zbliżanie ku Bogu. Starałem się mniej lub bardziej wyraziście opisać niektóre aspekty duchowości Polaków. Liczę na polemiczne dyskusje czytelników forum.


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.