Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7495 miejsce

Tradycja i kultura znachorstwa w Niemczech

Heilpraktiker czyli tłumacząc dosłownie "uzdrowiciel praktyk", po polsku znachor lub eufemistycznie uzdrowiciel, jest uznanym niemieckim zawodem należącym do tak zwanych wolnych zawodów. Specjalnie chronionych przez prawo, jak profesje lekarza i adwokata.

Heilpraktiker to zawód szczególny z rożnych powodów. Zawód ukazujący w pełnym wymiarze różnice kulturowe i cywilizacyjne Polski i Niemiec.

Do wykonywania tego zawodu potrzebny jest zdany egzamin ze znajomości przepisów administracyjnych, w tym również znajomości katalogu diagnostyki i terapii, czyli co uzdrowicielowi wolno, a czego mu nie wolno, oraz rejestracja praktyki w wydziale finansowym. Egzamin w postaci testu zdaje się w Urzędzie Zdrowia (Gesundheisamt). Co odróżnia zawód znachora od zawodu lekarza? Głownie to, że oprócz ukończenia szkoły podstawowej nie jest obowiązkowe żadne wykształcenie. Nie można również zdobyć wykształcenia zawodowego, gdyż nie ma ani przymusu, określonej reguły szkolenia, ani też państwowych regulacji, co do przeprowadzania egzaminu. Ten ostatni to test składający się z 60 pytań, z których trzeba odpowiedzieć na 45 i część ustna. Nie ma również państwowych regulacji, co do wykształcenia zawodowego, co ułatwia otwieranie prywatnych szkół dla znachorów przez osoby nieposiadające żadnego wykształcenia. Psychoterapia i fizjoterapia jest dozwolona bez żadnych ograniczeń w odróżnieniu od katalogu innych ograniczonych terapii.

Zawód ten jest swoistym dziedzictwem niemieckiej myśli i kultury, wolnym zawodem ukonstytuowanym poprzez ustawę "Heilpraktikergesetz" przez niemiecki rząd w roku 1939 w ramach troski o zdrowie niemieckich pacjentów pozbawionych opieki lekarskiej świadczonej wcześniej przez lekarzy żydowskiego pochodzenia, których pozbawiono prawa wykonywania zawodu lekarza. Zawód znachora rozwijał się dynamicznie od roku 1928 w formie samorządowych organizacji, osiągając w 1933 przedstawicielstwo komisarza w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych oraz prasowy organ "Der Heilpraktiker", działający do dzisiejszego dnia pod nazwą „Volksheilkunde“. W przeciwieństwie do lekarza, który może otworzyć tylko jedna praktykę, znachor może otworzyć praktyki w kilku miastach.

Do popularyzacji tradycji zawodu niemieckiego znachora przyczyniła się jedna z najznamienitszych osobistości koncernu Bertelsmanna z Gütersloh, z zawodu prawnik, Manfred Köhnlechner. Z jego oraz pomocą niemieckich mediów znachorstwo zostało okrzyknięte jako "medycyna alternatywna". Sam Köhnlechner stworzył instytut medycyny tradycyjnej - "Manfred Köhnlechner Institut für Erfahrungsmedizin". Köchnlechner napisał i sprzedał ponad 30 książek. Jest pośmiertnie uznanym niemieckim terapeutą. Ikoną niemieckiej tradycji i kultury, nie tylko na miarę kraju.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

czytacz
  • czytacz
  • 31.12.2011 02:52

Kraszewski, albo jesteś godzien podziwu-odporność na powszechny brak akceptacji Twojej filozofii, albo............ Ku temu, oczywiście drugiemu się skłaniam, korzystając z noworocznego dobrodziejstwa stuknij się w głowę i zrób rachunek sumienia. Rodzinnie-zero, publicznie (kolega, koleżanka) znajomość prawideł rządzących międzyludzkimi stosunkami-zero. Facet, w Twoim wieku taki brak powszechnej akceptacji to tylko hara kiri. Nawet na współczucie mnie nie stać-i co z tego,że Nowy Rok nastaje. Jesteś facet godzien opieki odpowiednich służb, powiedzmy oględnie medycznych.
P.S. Nie usuwaj tego wpisu, bo robisz to ostatnio permanentnie. Powielę go za każdym razem jak zauważę ingerencję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Z.Bieniecki
  • Z.Bieniecki
  • 16.12.2011 00:53

Kiepska estetyka językowa. Ponadto - silne objawy jakkolwiek rozumianej "agresji słownej". Przykre.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto jest nowoczesniejszy w swojjej tradycji? Polska, czy Niemcy?

Art. 58. 1. Kto bez uprawnień udziela świadczeń zdrowotnych polegających na
rozpoznawaniu chorób oraz ich leczeniu,
podlega karze grzywny.
2. JeŜeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej
albo wprowadza w błąd co do posiadania takiego uprawnienia,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
3. Postępowanie w sprawach, o których mowa w ust. 1, toczy się według przepisów Kodeksu
postępowania w sprawach o wykroczenia.
R

Komentarz został ukrytyrozwiń

Isabella Degen Dzisiaj 21:08

Szanowna pani redaktor,

Pani nie przeprosiła mnie za pomówienie, tylko za to ze w ogóle cos pani napisała.

Cytuje: " Przepraszam, że tu w ogóle coś napisałam... jak widać czasem nie warto." Komentarze zabezpieczylem, zeby nie bylo watpliwosci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żegnam Pana ! W powyższym komentarzu już przeprosiłam. Może Pan usunąć moje komentarze o ile sie Panu nie podobają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Isabella Degen Dzisiaj 20:49
Ocena: 0 0
Nie jestem tłumaczem, ale żyję tu 26 lat i mam w rodzinie szwagierkę Hailpraktikerin. Proszę liczyć się ze słowami i nie używać wyrazów jak oszczerstwo. Jak widzę nie jest Pan dobrym partnerem do dyskusji, bo używa Pan słów zbyt mocnych. Przepraszam, że tu w ogóle coś napisałam... jak widać czasem nie warto.
===============================================
Szanowna Pani redaktor, nadal nie uzasadnila Pani zarzutu, gdzie mijam sie z prawda. Wiec traktuje to chwilowo jako niczym nieuzasadnione pomowienie. Nie zdobyla sie pani na slowo przepraszam. Ja mieszkam w Niemczech od stanu wojennego, mam ukonczone kursy niemieckiego z certyfikatem i wiem o czym pisze. Szczegolnie jaka jest roznica miedzy lekarzem a znachorem.

Pomimo nieladnego zachowania pozdrawiam oczekując przeprosin. Na poczatek polecam lekture wikipedii, zebysmy mieli wspolna plaszczyzne wiedzy.

Miroslaw Kraszewski
Arzt für Radiologie-radiolog
Zoppenbrückstrasse 29
47138 Duisburg
Tel: 0049 (0)203 410 4125
Mobil:0049 (0)1577 3409211

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jestem tłumaczem, ale żyję tu 26 lat i mam w rodzinie szwagierkę Hailpraktikerin. Proszę liczyć się ze słowami i nie używać wyrazów jak oszczerstwo. Jak widzę nie jest Pan dobrym partnerem do dyskusji, bo używa Pan słów zbyt mocnych. Przepraszam, że tu w ogóle coś napisałam... jak widać czasem nie warto.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Isabella Degen Dzisiaj 19:18
Szanowna Pani redaktor, czy posiada Pani kwalifikacje tlumacza jezyka niemieckiego? Jezeli tak, to prosze o udostepnienie mi rejestracji. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Isabella Degen Dzisiaj 19:23
Ocena: 0 0
Chciałam też dodac to co Pan napisał to mija się częściowo z prawdą. Egzamin zdaje się pisemny i ustny i trzeba odnawiać licencje
==================================
Szanowna pani Degen, zarzut mijania sie z prawda odrzucam jako falszywy, poniewaz niczym nieuzasadniony. Jezeli pani tego zarzutu nie uzasadni padnie na pania zarzut oszczerstwa. czy Pani jako redaktor sobie na to moze pozwolic? To Pani rozpowszechnia nieprawde. to nie jest egzamin panstwowy, Pani redaktor. Tlumaczenie jest prawidlowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałam też dodac to co Pan napisał to mija się częściowo z prawdą. Egzamin zdaje się pisemny i ustny i trzeba odnawiać licencje wykonywania zawodu. Może w Pana Landzie są jakies specjalne przywileje ???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.