Facebook Google+ Twitter

Tradycja przede wszystkim w muzyce Emanuele Fizzottiego

Emanuele Fizzotti nagrywa płyty solowe jak i z zespołem Melody Makers. To przede wszystkim granie z poszanowaniem tradycji bluesowej i rock'n rollowej. Ale nie tylko...

Okladka plyty Melody Makers, fot. Piotr Balkus / Fot. Piotr BalkusJego solowa płyta "Guitar Sounds" to przede wszystkim granie z tradycją. Świadczyć o tym mogą chociażby trzy kompozycje zamykające płytę - mają one w tytułach "Pink". "Pink Dream", "Pink Mood" i brzmią zupełnie jak "Shine On Your Crazy Diamond". Gdyby ktoś mi powiedział, że to są jakieś stare, nigdzie dotąd nie publikowane nagrania Watersa i spółki, uwierzyłbym bez "strzygnięcia uchem". A to jest sztuka w dzisiejszych, sformatowanych i skomputeryzowanych czasach zagrać tak przestrzennie, jak twórcy "Dark Side Of The Moon".

Artysta pokazuje, że tradycja w muzyce jest rzeczą bardzo ważną, czasem nawet ważniejszą od własnych poszukiwań. Jeżeli chce się stworzyć coś oryginalnego, trzeba wiedzieć, co było przed nami. Stąd nawiązania do lat 60. i 50., które słychać dobrze w takich utworach jak "Swinging Mood", "50's Shadow", czy "To Ronnie" (domyślam się, że chodzi o Ronniego Wooda z The Rolling Stones).

Zazwyczaj nie przepadam za instrumentalnymi utworami, lubię jak jest wokal lub coś wokalopodobnego. Ale w wypadku płyty Fizzottiego jest wyjątkowo inaczej. Dźwięki płyną tu i nie wołają o wokal. Może to zasługa dźwiękowej ornamentyki jakiej używa: gitary, bandża, mandoliny, charanga, keybordy, harmonijki, blues harpy.

Dużo tu wpływów z Ameryki i bluesa ("Midnight Serenade", "In The Country Side", "Train And Cotton Fields", a nawet Pathmetenowskiego jazzu, American Roads").

Czasami artysta jednak porzuca tradycję i wybiera się w nieodkryte ścieżki, próbuje połączyć w sobie przeszłość z teraźniejszością, miksując bluesowe gitar z uptempowymi klawiszami ("Happy Safary"). Wszystko to jest jednak eksperymentowanie, jakby uczenie się tradycji, ćwiczenie warsztatu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.