Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycja szopki bożonarodzeniowej

Darek Szczecina
Darek Szczecina
Szopka bożonarodzeniowa třebechowicka z końca XIX wieku, z ruchomymi drewnianymi elementami.
Szopka bożonarodzeniowa třebechowicka z końca XIX wieku, z ruchomymi drewnianymi elementami. nieznany
Chyba każdy dzieciak w którymś momencie zaczyna podziwiać szopki budowane w okresie świąt Bożego Narodzenia. Tradycja budowania szopek sięga średniowiecza.

Zawsze po świętach Bożego Narodzenia chodziliśmy całą rodziną po okolicznych kościołach podziwiać szopki. To była taka nasza tradycja. Jednak najwięcej radości sprawiła mi wizyta w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Zabrali mnie tam rodzice gdy byłem kilkuletnim knypkiem. Zafascynowała mnie kubatura świątyni, ale i szopka. Duża i ruchoma. W tamtych czasach to była rzadkość.

Tradycja budowania szopek, makiet przedstawiających grotę lub stajenkę ze sceną narodzin Jezusa sięga średniowiecza. Tak zwaną żywą szopkę zawdzięczamy świętemu Franciszkowi. To on w 1223 roku w Greccio zainicjował po raz pierwszy budowę szopki w naturalnej skali, gdzie zamiast figur były żywe zwierzęta. Z czasem postacie ludzkie zagrały żywe osoby, odgrywając scenę narodzin. Tak powstały słynne jasełka.

W 1736 roku biskupa Teodor Czartoryski zakazał wystawiania szopek w kościołach z powodu zbyt rozrywkowego i świeckiego charakteru. Pozwolono jedynie na wystawianie makiet ze statycznymi postaciami. Z czasem architektura szopek zmieniała się, pojawiały się elementy współczesne jak budynki, pojazdy itd. W niektórych kościołach, jak np. u św. Brygidy w Gdańsku, pojawiały się akcenty polityczne.

Budowa szopek wkroczyła w przestrzeń kultury, niepowtarzalny styl opanował niektóre regiony. Najsłynniejszy to szopki krakowskie, o oryginalnej architekturze. Od 1927 roku organizowany jest konkurs szopek krakowskich.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto