Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycje pierwszego dnia chińskiego Nowego Roku

Andrzej Mazurkiewicz
Andrzej Mazurkiewicz
Czerwona koperta. Służy do wręczania pieniędzy
Czerwona koperta. Służy do wręczania pieniędzy Andrzej Mazurkiewicz - zrzut ekranu
Pierwszy dzień chińskiego Nowego Roku jest przeznaczony na powitania bóstw niebios i ziemi oraz do odwiedzenia najstarszych członków rodziny. Poza tym osoby młode, dostają prezenty od starszych, zamężnych i żonatych.

Dla osób wierzących pierwszy dzień Nowego Roku jest przeznaczony na powitanie bóstw niebios i ziemi. Buddyści wstrzymują się w tym dniu od spożywania mięsa. Ma to zapewnić długowieczność. Poza tym uważa się, że używanie noża w tym dniu przynosi nieszczęście. Dlatego wszystkie potrawy powinny być przygotowane poprzedniego dnia. Dla buddystów ten dzień jest także dniem urodzin Buddy Majtrei, który ma się pojawić na ziemi 5 670 000 lat (według niektórych 5 670 000 000 lat) po śmierci Buddy Siakjamuniego.

Niektóre rodziny zamawiają trupę tańczącą tradycyjny taniec lwa, która wprowadza Nowy Rok do obejścia i wyrzuca z niego złe duchy. Ten sam motyw lwa służy do chronienia domu przed złymi duchami przez cały rok. Przed wieloma domami w Chinach spotkamy dwa lwy siedzące po obu stronach wejścia do środka, strzegące domu.

Wszyscy Chińczycy w pierwszym dniu Nowego Roku odwiedzają swoich bliskich, przede wszystkim tych najstarszych. Przy okazji osoby zamężne i żonate dają czerwone koperty z pieniędzmi osobom młodszym, głównie dzieciom i nastolatkom (koperta jest jeszcze zwyczajem głównie na południu Chin).

Sumy w czerwonej kopercie zaczynają się od odpowiednika kilkunastu złotych. Zwyczajowo, suma w kopercie powinna być "parzysta". Sumy "nieparzyste" wręczane są z okazji pogrzebów. Żeby było ciekawiej "parzystość" określa się na podstawie pierwszej cyfry. Najlepsze są cyfry tradycyjnie lubiane przez Chińczyków, czyli 8, związana z dostatkiem i powodzeniem, oraz 6, dzięki której cały rok powinien przejść gładko i bez trudności. Dlatego w USA często spotykaną sumą jest 8 dolarów. Jako, że Chińczycy są ludźmi elastycznymi, odstępstwem od tej zasady jest włożenie do koperty jednego banknotu. Wtedy suma 10 albo 50 yuanów jest całkowicie w porządku. Młodzi mogą zażądać "kopertówy". Odmowa dania koperty przez osoba zamężną lub żonatą może jej przynieść pecha przez cały rok.

Tradycja ta weszła także do stosunków służbowych. Premie i nagrody tradycyjnie wręcza się w czerwonych kopertach (teraz już raczej przelewa z banku do banku).

Oczywiście, poza "kopertówami" wręczane są drobne prezenty przy okazji wizyt. Mogą to być słodycze, ciastka, czekolada, owoce, inne rzeczy o niewielkiej wartości. Tradycyjnie używa się czerwonego koloru do dekoracji. Kolor ten poza funkcją typowo "użytkową" - odstrasza złe duchy, w chińskiej tradycji symbolizuje cnoty, lojalność, uczciwość.

Można także spotkać rysunki ze znakiem oznaczającym pomyślny los fú. Na ogół jest on odwrócony do góry nogami. Wynika to stąd, że słowo odwrócony ma taką samą wymowę, jak dochodzić do, docierać do. Czyli odwrócony szczęśliwy los (wymowa) oznacza, że dociera do wszystkich szczęśliwy los. Proszę przyjrzeć się w chińskich, wietnamskich i koreańskich restauracjach.

Chiński Nowy Rok
Chinese New Year

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto