Facebook Google+ Twitter

Tradycje Poniedziałku Wielkanocnego

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-04-04 15:18

Lany poniedziałek, Śmingus Dyngus, Oblewanka, Polewanka, Dzień Świętego Lejka to tradycyjne nazwy wielkanocnego poniedziałku.

Pisanka / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Drapanka002.jpgDrugi dzień Świąt Wielkanocnych jest zawsze dniem w którym odwiedzamy znajomych, bawimy się.

Tego dnia, jak wiadomo, robiono sobie psikusy, np. wyciągano bramy z zawiasów i przenoszono je w inne miejsca, chowano narzędzia rolnicze i uprawiano obyczaj, który zachował się do dziś, czyli "oblewanie wodą wszystkich i wszytkiego dookoła".

Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na wyjście za mąż. A jeśli pannie oblanej się to nie spodobało, nieprędko znalazła męża. Od oblewania można było się wykupić pisanką - każda panna starała się, by jej jajko wielkanocne było najpiękniejsze. Kawaler, który w tym dniu wręczał jej pisankę dawał do zrozumienia, że mu się podoba.

Woda w tym dniu miała znaczenie oczyszczającej, miała zapewniać zdrowie, pomyślność, a im więcej bardziej ktoś zmoczony, tym mniej obawiał się suszy dla swoich upraw.

Tradycją, która jeszcze zachowała się na wsiach, jest święcenie przez gospodarzy swoich pól wiodą święconą, miało to zapewnić obfitość plonów.Opracowano na podstawie: "Słownik Tradycji Świątecznych" autorstwa Hanny Szymanderskiej wyd. Świat Książki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Świetny artkuł,choc troche krótki.Przeczytałam z zainteresowaniem,nie wiedziałam o innych niz popularny Dyngus i może Lany Poniedziałek okresleniach dzisiejszego Święta.Rzeczywiscie warto trochę wiedziec o polskiej tradycji,bo jak sie okazuje jest ciekawa i niepowtarzalna.Nie wiem czy w innych krajach kultury europejskiej obchodzi sie to Świeto tak jak w Polsce. Pozdrawiam serecznie Autora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.