Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6420 miejsce

Trafił do policyjnej izby zatrzymań - 24 godziny nie jadł i nie pił?

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-07-16 10:26

Piotrkowianin Kazimierz Figas trafił do izby zatrzymań w komendzie miejskiej policji na 24 godziny. Według jego relacji, przez ten czas nie dostał nic do picia, jedzenia, nie pozwolono mu załatwiać potrzeb fizjologicznych w toalecie, odmówiono jakiegokolwiek odzienia. Zamiast tego dostał śmierdzący koc, a policjanci nie żałowali sobie niewybrednych żartów i wyzwisk.

Kazimierz Figas został zatrzymany, kiedy po dniu na działce, późnym wieczorem uraczył się piwem i rowerem zamierzał wrócić do domu. Badanie alkomatem wykazało, że miał ponad promil alkoholu. Trafił przed sąd 24-godzinny i z pokorą przyjął wyrok ograniczenia wolności przez odpracowanie godzin na rzecz domu dziecka, koszty sądowe i odebranie prawa jazdy na rok.

- Źle zrobiłem, karę poniosę, ale na takie potraktowanie w izbie zatrzymań nie zasłużyłem. Żaden człowiek nie zasłużył, żeby nim pomiatano gorzej niż zwierzęciem - denerwuje się 64-latek i mówi, że do tej pory nie miał do czynienia z policją i w najgorszych snach nie przypuszczał, że tak to będzie wyglądało.

Jak twierdzi, z początku został rozebrany do naga i wepchnięty do sali, w której dwóch współosadzonych paliło papierosa za papierosem. Zwrócił na to uwagę, bo sam nie pali i dym go dusi, ale wtedy, jak opowiada, policjant wykręcił mu rękę, mówiąc "Już ja cię nauczę skur...". Mimo że prosił o ubranie, nie dostał go, a po godzinie spędzonej nago otrzymał do okrycia śmierdzący koc. Dodaje, że funkcjonariusze odmówili mu pójścia do toalety, choć choruje na prostatę. Nie dostał też nic do jedzenia ani do picia. Kilkakrotne też prosił, by zawiadomić jego żonę, żeby się nie martwiła, ale policjanci tego nie zrobili.

Piotrkowianin zamierza zgłosić skargę do komendanta policji i doniesienie do prokuratury. Warunkami, jakie panują w piotrkowskiej izbie, starał się też zainteresować sanepid, ale jak nam powiedziała Irena Bereszczyńska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie, tego typu placówki są pod nadzorem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pytanie skierowane przez nas do biura prasowego resortu, dotyczące kontroli warunków, w jakich przebywają zatrzymani w izbach, pozostało bez odpowiedzi.
Magdalena Zielińska, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, podkreśla, że każdy zatrzymany jest ze względów bezpieczeństwa rozbierany, ale powinien dostać swoje ubranie albo zastępczy dres. W izbie ma otrzymać posiłki i mieć możliwość skorzystania z sanitariatów. Koce są prane, więc powinny być czyste. Policja na prośbę zatrzymanego ma obowiązek zawiadomić jego rodzinę, ale dopiero gdy ten wytrzeźwieje.

Zielińska na pytanie, czy izby nie są przypadkiem miejscami, gdzie z uwagi na stan trzeźwości zatrzymanych funkcjonariusze pozwalają sobie na zbyt wiele i przekraczają uprawnienia odpowiada, że to raczej zatrzymani mogą mieć mylne wrażenie. - Dla osoby, która trafia do izby zatrzymań pierwszy raz, to może być traumatyczne przeżycie - mówi nadkom. Zielińska. - Trzeba jednak pamiętać, że trafiają tam też podejrzani, niejednokrotnie bardzo pomysłowi w uszkadzaniu własnego ciała.
Komendant piotrkowskiej policji Tomasz Józefiak nie pozwolił na zrobienie zdjęcia w izbie, która jest "strefą zamkniętą". Podkreśla, że jej remont jest planowany na przyszły rok. Jak mówi, na razie do zarzutów mężczyzny nie chce się odnosić, ale zapewnia, że jeśli dotrze do niego skarga, obowiązkowo sprawę zbada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

bolek
  • bolek
  • 27.07.2011 19:00

To się kwalifikuje pod definicję Nieludzkiego i poniżającego traktowania z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Państwo Polskie zapewne beknie za zachowanie policjantów...

Komentarz został ukrytyrozwiń
katarzyna niewiadomska
  • katarzyna niewiadomska
  • 12.11.2010 15:30

policja tak postepuje ktos powinienen tak zrobic z policja ja bym dala tom sprawe do sondu wspułczuje panu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.