Facebook Google+ Twitter

"Trafny wybór" - nowa powieść J.K. Rowling już w sprzedaży

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-11-13 13:37

W Polsce można już dostać pierwszą książkę angielskiej pisarki, która tym razem kierowana jest do dorosłych czytelników. Czy „Trafny wybór” powtórzy sukces „Harry'ego Pottera”?

TRAFNY WYBÓR J.K. Rowling (wyd. Znak) / Fot. Okładka książkiSeria książek o nastoletnim czarodzieju biła wszelkie rekordy, doczekując się również solidnych ekranizacji. Młodzież znów zaczęła czytać, a sama autorka szybko stała się jedną z najbogatszych osób na świecie (w kwietniu tego roku oszacowano jej majątek na 560 milionów funtów). J.K. Rowling (właśc. Joanne Murray) znalazła się również na 78. miejscu na liście najbardziej wpływowych kobiet na świecie.

Nie wszyscy jednak dali się uwieść historii o szkole magii (m.in. środowiska kościelne zarzucały powieści promowanie okultyzmu), tym razem więc pisarka postanowiła napisać coś zgoła innego, a mianowicie książkę dla dorosłych, która na długo przed ujrzeniem światła dziennego została okraszona mianem jednej z najbardziej wyczekiwanych premier literackich roku.

Fabuła „Trafnego wyboru” była utrzymywana w tajemnicy do samego końca, do momentu premiery książki jej fabułę znało zaledwie 30 osób na całym świecie. Za swoje najnowsze dzieło Rowling otrzymała trzy miliony funtów, podczas gdy dla porównania za pierwszego „Harry'ego Pottera” (wcześniej odrzuconego przez dwunastu wydawców) dostała zaledwie półtora tysiąca funtów. Wszyscy teraz zachodzą w głowę, czy oczekiwana przez wszystkich książka zasługuje na uwagę, którą jej się poświęca.

Fabuła pełna jest tego, czego w „Harrym Potterze” nie dostaliśmy, mamy więc wątki erotyczne, przemoc, narkotyki, okaleczanie się i tym podobne. Również pod względem języka i stylu pisania widać od razu, że nie jest to powieść dla młodszych czytelników. Całość przepełniona jest goryczą i ogólnym poczuciem beznadziei, choć nie brakuje tu błyskotliwego czarnego humoru.

Akcja „Trafnego wyboru” ma miejsce w Pagford, małym angielskim miasteczku. Punktem wyjścia jest tu śmierć jednego z członków rady miasta, Barry'ego Fairbrothera, która elektryzuje wszystkich mieszkańców miasteczka. Tych najważniejszych poznajemy krok po kroku, wraz z ich problemami i tajemnicami. Stajemy się świadkami konfliktów społecznych toczonych na wszystkich frontach. Problemy dorastania, pierwsze erotyczne doznania, patologie rodzinne, problemy małżeńskie, prześladowania w szkole. Przede wszystkim toczyć zaczyna się jednak spór polityczny o to, kto ma zająć miejsce po zmarłym, co samo w sobie staje się źródłem wielu nieporozumień i konfliktów, od których gęstnieje atmosfera w małym miasteczku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Książka jest niesamowita. Czytałam po angielsku i już zakupiłam po polsku. Dla mnie - najlepsza, najbardziej trzymająca w napięciu książka od lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.