Facebook Google+ Twitter

Tragedia na plaży. Obojętność Włochów czy manipulacja prasy?

Romskie dziewczynki tonęły na oczach dziesiątek plażowiczów. Prawdopodobnie nie umiały pływać; chciały się tylko na chwilę orzeźwić. Jak pisze włoska prasa, nie było reakcji ze strony opalających się ludzi. Ponoć nawet po wyciągnięciu ciał na na brzeg dalej beztrosko zabawiali się na rozgrzanym piasku. Czy to jednak prawda?

 / Fot. La Stampa– Potępiam na zawsze tych, którzy nie pomogli moim wnuczkom! Ich i ich dzieci! Jest Bóg, który dokona sprawiedliwości! – złorzeczyła podczas pogrzebu zrozpaczona babcia tragicznie zmarłych dziewczynek.

Tragedia miała miejsce w sobotnie popołudnie, na plaży w okolicach Neapolu. Cztery romskie dziewczynki chodziły po plaży i sprzedawały biżuterię. W pewnym momencie upał nakłonił je do kąpieli. Nie miały strojów. Mimo tego poszły na most, rozebrały się do bielizny i wskoczyły do morza. Radość trwała krótko. Porywisty prąd i wysokie fale wciągnęły dziewczynki. Wystraszone, zaczęły wzywać pomocy. Morski prąd odpychał je jednak coraz dalej od brzegu.

Jedna z plażujących kobiet usłyszała krzyki i natychmiast zadzwoniła po pogotowie „Topią się cztery dziewczynki, przyjeżdżajcie jak najszybciej. Dwóch już nie widać. Pospieszcie się!” - mówiła. Tymczasem ratownicy z pobliskiej plaży wskoczyli szybko do morza. Uratowali dwoje dzieci; niestety dla Violetty (12 lat) i Cristiny Ebrehmovich (11 lat) już było za późno. Na nic się też zdała reakcja młodego plażowicza, który na widok pozostałych dziewczynek, wyrzucanych przez fale na kamienie, wskoczył do wody z nadzieją, że uda się je uratować.

Jak relacjonowali dziennikarze, przyjechała karetka a jej kierowca natychmiast dołączył się do akcji ratowniczej. Po 15 minutach wszystkie ciała zostały wyłowione i przeniesione na brzeg morza. Przykryto je ręcznikami. Leżały na plaży przez półtorej godziny. Z opowiadań kierowcy wynika, że niektórzy plażowicze aktywnie uczestniczyli w przedsięwzięciach ratunkowych, jednak co nim wstrząsnęło, to obojętność reszty plażowiczów, którzy beztrosko opalali się i spożywali posiłki, jakby nic się nie stało.

Opublikowane, żenujące zdjęcia w kilka minut obiegły świat. Reakcje były natychmiastowe, padły ostre słowa krytyki również ze strony Komitetu ds. Uchodźców ONZ. Laura Boldrini, rzecznik komitetu publicznie spytała jaka by była reakcja plażowiczów, gdyby to były dzieci włoskie?

Arcybiskup Neapolu, kardynal Sepe, wyraził swoje zaniepokojenie taką obojętnością. W pogrzebie, który odbył się wczoraj, uczestniczyła asesor ds. imigracyjnych Prowincjonalnego Urzędu Neapolu, Isadora D'Aimmo.
Rodzina dzieci, mieszkająca w romskim obozowisku w dzielnicy Secondigliano, nie chciała wsparcia ze strony instytucji i policji.

Obojętność ludzi czy manipulacja prasy?

 / Fot. La RepublicaFranco Iannuzzi, prezydent miasta Monte di Procida, gdzie doszło do tragedii, stanowczo zaprzecza temu co rozpowszechnia prasa: - Plażowicze nie byli obojętni. Wręcz przeciwnie, w momencie tragicznego incydentu były natychmiastowe reakcje. To plażowicze pierwsi zawiadomili służby ratunkowe. Niektórzy z nich, mimo niebezpieczeństwa, natychmiast rzucili się do wody w celu uratowania topiących się dziewczynek.

Już na drugi dzień wiele niedzielnych mszy było poświęconych modlitwie za tragicznie zmarłe dziewczynki.
Włoska opinia publiczna jest podzielona. Jedni pogardliwie mówią o beztroskich plażowiczach, inni oskarżają prasę o manipulację. Wielu twierdzi, że artykuły zostały napisane na podstawie zdjęć, które zostały zrobione z premedytacją i które gazety dały na czołówkę. Pomijając zdjęcia, na których widać ogólne poruszenie i zainteresowanie przykrym incydentem.

Jest nawet zdjęcie, na którym widać, że jedną trumnę niosą sami plażowicze. Dlaczego więc nie opublikowano tego typu zdjęć? Dlatego, że ofiarami były romskie dzieci? Dziennikarska pogoń za sensacją robi więcej szkód niż pożytku, przyczyniając się do rozpowszechniania opinii o szerzącym się rasizmie. Sam arcybiskup Neapolu stwierdził, że opublikowane zdjęcia są oczerniające i z pewnością przyniosą więcej hańby Neapolowi niż zdjęcia zalegających śmieci. Pod artykułem, który ukazał się w "Il Messagero", można przeczytać: - Jesteśmy jedynym narodem na świecie, który w tak umiejętny sposób obrzuca się błotem. Jakby ten co krytykuje nie był Włochem...

Wielu Włochów pyta - co mieli robić plażowicze, którzy z pewnością nie podchodzili obojętnie do zaistniałego faktu? Z pewnością każdemu z nich było przykro. Nie widać, by ktoś grał w piłkę lub śmiał się głośno. Tutaj raczej należałoby spytać - gdzie byli rodzice...?

Zdjęcia do obejrzenia tutaj:
La Stampa
Napoli.repubblica

Film:
videocomunicazioni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Chłopcy, dajcie sobie spokój.
Olivieira, myśle że wiem o co chodziło Twojemu "openentowi"
a wcale nie płacze co minute.
Masz prawdo do swojej opini jak wszyscy, jednak razi troche taka ostra,
zabarwiona sarkazmem ironia.

Za podjęcie tematu wielki "+", za sytuacje ."..." .

Komentarz został ukrytyrozwiń

oliveira, nawet nie wiesz o co chodzi, a się udzielasz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.07.2008 11:51

Lucky_Luck: No to masz cholernego pecha - co godzinę na świecie umiera lub ginie kilka tysięcy osób - płacz i zgrzytaj zębami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Śmierci się nie plusuje, trochę szacunku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry tekst i za to plus. Co do reszty nie wypowiadam się.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.07.2008 17:39

Ot nie mają co robić, rasizm to chwytliwy temat. Szczególnie teraz kiedy jest ekhm... nienawiść wobec romów w tamtym kraju a reszta mojego zdania jest podobna do komentarza Pani powyżej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Okropna manipulacja!!! Tak jak pisał Robert z brzegu z pewnością wszyscy widzieli, że to romskie dzieci..., no i zgadzam się w pełni z Patrycją cała plaża miała się rzucić na pomoc?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zależy jeszcze kto co rozumie poprzez "obojętność". Ludzie często niewiedzą co mają robić w takiej chwili. Mieli się wszyscy z całej plaży zebrać i otoczyć brzeg? A jak wyłowili ciała to jeszcze nad nimi stać i debatować? Problem jest też w tym że ludzie niewiedzą jak pomagać. Część może bać się że ich prąd porwie i tyle z ratowana wyjdzie, że dojdzie jeszcze jedna ofiara, bo nie każdy umie tak dobrze pływać. Było napisane, że wezwali karetkę, wyłowili dwie dziewczynki, czyli jednak coś się działo. Czasem lepiej jak kilka osób rzuci się na ratunek niż cała chmara. Większy tłum trudniej ogarnąć, połowa z tych ludzi bardziej by przeszkadzała niż pomagała. A co mieliby jeszcze robić żeby nie wyglądało na obojętność? Wszyscy mieli by się rozpłakać? Mimo wszystko wydaje mi się, że sami musielibyśmy tam być, żeby ocenić czy rzeczywiście była to obojętność czy dziennikarz lubi puszczać wodze fantazji i być w stylu osób piszących do gazet na "F" czy "S".

+!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.07.2008 16:38

(+) Rowniez jestem przekonany, ze to manipulacja nie najwyzszych lotow dziennikarzy, pragnacych za wszelka cene dostac sie na czolowki gazet...

Komentarz został ukrytyrozwiń

chodzi o to , że nikt dpska nie ruszył.
Sama przeżyłam sytuację. gdy cała plaża gapiała się kibicując niczm ...ech. jak wrzeszcząc rozpaczliwie biegne gubiac wszystko, rozbierajc sie po drodze i płyne do potonu , który choć uwizązany do kamienia to odwrócił się bł do góry dniem.
Ludzie byli blisko, bliżej niż ja ścinając po przekątnej, Było widąć rączkę dziecka spod pontonu i NIKT nie zareagował. Patrzyli : zdąże czy nie.
SKonczyło sie dobrze, ale koszmar śnił mi sie do po nocach kilka lat

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.