Facebook Google+ Twitter

Tragedia ORP Orkan na Atlantyku

8. października mija 66. rocznica zatopienia polskiego okrętu ORP Orkan na wodach północnego Atlantyku przez niemiecki okręt podwodny U 378.

Orkan, brytyjski eks-Myrmidon

ORP Orkan / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cf/ORP_Orkan.jpgW roku 1942 Kierownictwo Marynarki Wojennej wydzierżawiło od admiralicji brytyjskiej kolejne okręty. Jednym z nich był ORP Orkan, eks-Myrmidon - niszczyciel, należący do dużych niszczycieli klasy M, którego budowę zakończono w lipcu 1942 roku. Okręt nowoczesny, o wyporności standardowej 1920 ton i pełnej 2655 ton rozwijał prędkość 36 węzłów. W skład uzbrojenia jednostki wchodziło 6 dział kalibru 120 mm, 1 działo kalibru 102 mm, 4 działka kalibru 40 mm, 6 działek kalibru 20 mm, 4 wyrzutnie torped kalibru 533 mm oraz miotacze i wyrzutnie bomb głębinowych.

ORP Orkan do floty polskiej został wcielony 18 listopada 1942 roku, a jego pierwszym dowódcą został komandor porucznik Stanisław Hryniewiecki. Nikt nie spodziewał się, że będzie to jedna z najkrótszych służb okrętu w polskiej marynarce.

W północnoatlantyckich konwojach


Pierwszym zadaniem, jakie wykonał nasz okręt był patrol 11. stycznia 1943 roku wraz z ORP Piorun i brytyjskimi niszczycielami oraz krążownikami na Morzu Północnym. Zespół okrętów miał nie dopuścić do przedostania się z Bałtyku do norweskich fiordów okrętów Kriegsmarine - liniowca "Scharnhorst" i ciężkiego krążownika "Prinz Eugen". Ponieważ Niemcy zauważyli, że zostali wykryci przez aliantów, zaniechali zamiaru przedarcia się do Norwegii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.