Facebook Google+ Twitter

Tragedia w Bogatyni, wylała rzeka Miedzianka

W ciągu 2 godzin zalane zostało całe miasto. Trudno określić ilu mieszkańców oczekuje w tej chwili na pomoc. Prawdopodobnie od 20 do 50 osób przebywających na dachach domów.

W Bogatyni wylała rzeka Miedzianka. Miejscowość została całkowicie zalana. Rwąca woda zerwała mosty w mieście. Zagrożony jest most na drodze prowadzącej do Bogatyni. Zawaliło się kilka domów, zginęła jedna osoba. / Fot. PAP/Grzegorz HawałejZadysponowane 2 śmigłowce wojskowe Mi8 oraz 2 policyjne Mi8 i Mi2 nie mogą przystąpić do akcji z uwagi na warunki atmosferyczne.

16:20

Telefonuję pod numery Sztabu Zarządzania Kryzysowego: 340 34 00, 340 62 05. Numery są niedostępne

16:21

Telefon 112 zajęty.

16:23

Rozmawiam z wojewódzkim sztabem kryzysowym. Wojsko wysłało 5 amfibii PTS, 4 łodzie oraz 1 transporter i 20 żołnierzy. Szykowane są następne transportery oraz oddziały żołnierzy.

16:37

Woda sięga 1 piętra, łączność została przerwana, pomagają służby niemieckie. Zaangażowano straż i łodzie, brak informacji o zaangażowaniu Czechów. Na miejscu jest burmistrz Bogatyni, starosta i wicestarosta zgorzelecki.

Na godz. 16.30 zarządzono spotkanie w UM, w sprawie tragedii.

21:09

Nadal 3/4 Bogatyni pod wodą, została przerwana zapora na zbiorniku w Niedowie, zostały zalane Radomierzyce i Koźlice. Fala powodziowa zmierza do Zgorzelca. Helikoptery wojska i policji dalej nie są wykorzystane, ludzie oczekują na pomoc siedząc na dachach. Informacja z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu.21:45

Fala powodziowa do Zgorzelca dotrze około godz. 23:30.

21:59

Zdaniem mieszkańców Zgorzelca miasto nie powinno być zagrożone, różnica poziomów powinna zniwelować nadciągającą falę powodziową. Jak twierdzi p. Janusz Kubicz bardziej zagrożone jest Gorlitz.

22:12

Burmistrz Bogatyni apeluje o dostarczanie koców i produktów żywnościowych do dawnej szkoły SP3, gdzie mieści się sztab pomocowy dla ewakuowanych mieszkańców.

22:23

Informacja z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej;

-w Bogatyni, w akcji ratowniczej bierze udział 60 zastępów tj. 350 strażaków, w drodze są 3 kompanie, tj. 100 strażaków z Opola, Katowic i Poznania. Na wyposażeniu posiadają samochody ratownicze i 18 jednostek pływających.

- sytuacja się poprawia,

- wg informacji fala powodziowa jest wyższa o 1,5 m od fali z 1997 roku.

22:55

Za pięć minut zbiera się Wojewódzki Sztab Kryzysowy. Akcja jest bardzo dynamiczna. Wg aktualnych prognoz fala osiągnie 800 cm wysokości. Do akcji udają się żołnierze ze Świętoszowa.

08 sierpnia 2010

12:43

W Bogatyni sytuacja jest już opanowana. Przez najbliższe dni do miejscowości można będzie dotrzeć tylko przez Czechy. Ewakuowano wszystkich przebywających na dachach. Dostarczana jest woda do picia i chleb.

W trakcie akcji ratowniczej uratowano starostę zgorzeleckiego, który wraz z kierowcą, jadąc samochodem do Bogatyni, został porwany przez fale powodziowe. Lokalizacja porwanego samochodu z pasażerami odbywała się przy pomocy śmigłowca.

Aktualnie pracują specjaliści wojskowi, których zadaniem jest przywrócenie połączenia pomiędzy dwoma częściami miasta. Wszystkie istniejące mosty zostały zniszczone.

W Zgorzelcu zostało podtopionych ok 35 budynków. Nysa Łużycka już opada.

15:32

Aktualnie w tzw. worku turoszowskim pracuje 55 zastępów straży pożarnej tj. ok. 230 strażaków. Pracuje też ok. 200 żołnierzy. Na terenie miasta Bogatynia funkcjonują dwie polowe stacje uzdatniania wody oraz ściągnięte ze Śląska cysterny do przewozu wody. 2 cysterny przewożące 25 m sześciennych wody pitnej oraz 3 cysterny o pojemności 20 m sześciennych.

W tej chwili kończy się akcja ratownicza i zaczyna porządkowanie terenu.

Wg informacji z wojewódzkiego sztabu kryzysowego nie ma na Dolnym Śląsku zagrożenia katastroficznego, istnieje natomiast groźba dalszych podtopień terenów województwa.

Sztab apeluje do mieszkańców o wyrozumiałość i spokój. Nie pękła żadna tama, nie uległ zniszczeniu żaden zbiornik retencyjny.


Czytaj też:
Bogatynia zalana. Siedmiometrowa fala zbliża się do Zgorzelca

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Panie Zdzisławie, jeżeli chodzi o Bogatynię, to chyba już tego arta będzie koniec. W mieście trwa teraz sprzątanie i niestety prawdopodobnie nastąpią wyburzenia podmytych i uszkodzonych budynków. Ale o tym będzie osobna relacja z próbą podsumowania wydarzeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Magdo zabrakło wrażliwości i zaprezentował się niezbyt godnie. Cóż pieniactwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo panie Ireneuszu. Pan Kowalski (?) niech soje rozgrywki z panem Zdzisławem rozgrywa na priv nie pod art. o sprawach poważnych. A swoją drogą pan JMK czepił się pana Maca jak rzep psiego ogona.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artykuł gratuluję!!! Szkoda, że Pan dziennikarz, redaktor itd. Mac Zdzisław Ryszard usuwa moje wpisy niczym osobnik z ulicy Mysiej, może przypomniały się jemu metody pracy dziennikarskiej z czasów młodości?
Pozdrawiam i raz jeszcze gratuluję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kowalski..........powinno być, przepraszam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Kowalski bardzo proszę o zmianę miejsca wpisywania tekstów nie na temat. Tutaj piszemy o tragedii w powiecie zgorzeleckim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tutaj jesteśmy zgodni. Bo i cóż więcej dodać. Niemniej jednak sądzę, że informacje przekazywane są na bieżąco.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Zdzisławe ,nie każdy może być tak świetnie wykształcony i poinformowany jak Pan..Jest Pan ekspertem w każdej dzedzinie.;)Może lepiej gdy pisanie jest niezgodne z zasadami ,niż wprowadzanie ludzi w błąd?
Każdy Pana komentarz to "bełkot polityczny"(wyłącznie),nie mający nic wspólnego z racjonalnym myśleniem,pomijając brak Pana kompetencji w temacie.
Pozdrawam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Zdzisławie, jak wieść gminna niesie i przekaz pokazuje, wojewoda w Bogatyni pojawił się ok. 4 na ranem. Marszałek odpoczywa, zasłużył pewnie na taki luksus. Szczerze pisząc, zastanawia mnie "pośpiech" wojewody ( miasto zalało w godzinach południowych) i brak "pośpiechu" ze strony marszałka. I w tym miejscu jesteśmy zgodni. Konferencja Millera, hmm - Pan ocenił. A czy w tym wszystkim jest potrzebny premier i prezydent? Mam wątpliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Powódż,susza,wybory,powódż,susza...,.A wszystkiemu winny Tusk,Komorowski,etc .Panie Zdzisławe,Pan chyba nie zdaje sobie sprawy jakie głupoty Pan pisze. Tegoroczne powodzie pokazały jak zarzadzały kolejne partie przez wiele lat.
Proszę przeanalizawać tornada,powodzie,trzęsienia ziemi,i zorientować się w jakim czasie dociera pomoc?I jak to wygląda w nnych krajach.
Lech Kaczyński jako prezydent,zamiast wojować, mógł zająć się tworzeniem planu zabezpeczającego przed takimi tragediami,dziś sytuacja wyglądałaby inaczej?
Gdyby Jarosław Kaczyński był dziś prezydentem, zapewne stanąłby z Brudzińskim i zawrócił bieg rzeki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.