Facebook Google+ Twitter

Tragedia w Smoleńsku dotknęła również Polonię w USA

Polacy z zagranicy łączyli się w bólu z mieszkającymi w kraju. Głównie nowojorska Polonia brała czynny udział w mszach żałobnych.

Lech i Maria Kaczyńscy / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:POL_Spala_Dozynki_Prezydenckie_2009_(4).jpgWśród uczestników nabożeństw znalazł się również Andrzej Zieliński, lider zespołu Skaldowie, który od wielu lat mieszka w Nowym Jorku. Mówił, że wiele razy widział samolot prezydencki. Zieliński stwierdził, iż nie wierzy, że zginęło tak wielu znakomitych Polaków, w tym ostatni prezydent RP na uchodźstwie - Ryszard Kaczorowski.

Janusz Sawicki, który od 18 lat zamieszkuje jedną z nowojorskich dzielnic - Brooklyn, w swoich słowach nie krył zdenerwowania. Uważa, że tylko w Polsce dzieją się takie rzeczy, które są wynikiem wielu zaniedbań. Według niego, pilotowi po prostu nakazano szybkie lądowanie z powodu opóźnienia.

Lech i Maria Kaczyńscy / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:POL_Spala_Dozynki_Prezydenckie_2009_(4).jpgPolacy udali się również do Jersey City, gdzie znajduje się pomnik katyński. Dla wielu był to wstrząs, że właśnie tego dnia miała miejsce ta tragedia. "Trudno sobie wyobrazić, większą ironię historii. Ludzie, którzy walczyli o pełną prawdę w sprawie zbrodni katyńskiej, rodziny katyńskie, zginęli akurat w drodze do Katynia. Dla mojej rodziny Katyń zawsze był także symbolem walki o przyszłość Polski. Ojciec walczył podczas II wojny, a dziadek był w emigracyjnym rządzie w Londynie. Wiele osób, które zginęły znałem osobiście" - mówił dyrektor ds. politycznych nowojorskiego Instytutu Wschód-Zachód - Andrew Nagorski.

W katedrze Św. Patryka odbędzie się koncert, upamiętniający piątą rocznicę śmierci Papieża Polaka. Zostanie on dedykowany również ofiarom dzisiejszej katastrofy w Smoleńsku. Także przed konsulatem zostanie wystawiona księga kondolencyjna, w której pojawił się już pierwszy wpis - premiera Czech - Jana Fischera, który przyleciał do Nowego Jorku.

wiadomosci.onet.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.