Facebook Google+ Twitter

Tragedia w Tatrach. Dwie osoby nie żyją

W okolicach Buli pod Rysami zeszła lawina. Nie żyje dwoje turystów, jedna osoba walczy o życie w szpitalu. To najpewniej sami turyści wywołali lawinę - twierdzą ratownicy.

Fot. ilustracyjna / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Helicopter_TOPR.jpg&filetimestamp=20071201113754Lawina zeszła z tak zwanej Buli pod Rysami w masywie Niżnych Rysów.

Obie ofiary śmiertelne to turyści z większej grupy. Około godz. 14 wydobyto spod śniegu pierwszego turystę. Ok. 15 ratownicy przeszukujący lawinisko znaleźli zwłoki drugiego turysty. Trzeci poszkodowany, po skutecznej, godzinnej reanimacji, leży w stanie krytycznym w szpitalu. Dwoje turystów, którzy znajdowali się wyżej, doznało poważnych urazów nóg, w tym złamań. Akcja ratowników zakończyła się po 15. Uczestniczył w niej śmigłowiec Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zdaniem ratowników z TOPR, turyści prawdopodobnie sami wywołali lawinę, której stali się ofiarami. Lawinisko zostało przeszukane metr po metrze przeszukują przy pomocy sond i psów tropiących.

W Tatrach obowiązuje pierwszy, w pięciostopniowej skali, stopień zagrożenia lawinowego. Górskie szlaki są oblodzone. Ratownicy TOPRU ostrzegają, by nie zapuszczać się w wyższe partie gór.

Wczoraj w Tatrach Słowackich lawina porwała dwoje polskich turystów. Taternicy zostali przewiezieni do szpitala w Popradzie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Już kiedyś o tym pisałam: "Słowacy poradzili sobie z problemem nieodpowiedzialnych turystów, wprowadzając obowiązek wynajęcia przewodnika w przypadku chęci wejścia na wyższe szczyty Tatr Słowackich. Ponadto, od 1 lipca 2006 roku, za każdą interwencję Horskiej Zahrannej Sluzby (odpowiednik TOPR po słowackiej stronie Tatr), trzeba płacić. Być może w Polsce też tak powinno być? Może to kazałoby się zastanowić niektórym osobom przed wyjściem w góry." link

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.12.2009 22:47

W Polsce przydało by się wprowadzić obciążanie kosztami poszukiwań pseudo turystów, szczególnie tych, co po herbatce z "prądem" wędrują i wydaje im się, że są ..... Dla przykładu - http://www.narciarskie.ubezpieczenie.com.pl/koszty_poszukiwania_i_ratownictwa_w_gorach_pokrywa_poszkodowany_narciarz/168,5536.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bierz pod uwagę, że głupota ludzka nie zna granic. Ludzie są nierozważni, słabo myślący, a tego typu wyprway traktują jak wycieczkę, na której można się napić. I nie mówię tutaj o herbacie.
Fatalna sprawa na sam Nowy Rok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tego co mnie gory nauczyły to rozsądku , nie idzi tam gdzie możesz stracić życie to mi zawsze powiadał mój kolega z Gopru .Poza tym to normalne ,że w górach schodzą lawiny przecież musi gdzieś zejści ten śnieg który się gromadzi na stokach

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.12.2009 15:25

Tragiczny wypadek, rozpacz bliskich, śmierć. Czy to w górach, na morzu, jeziorach zawsze mści sie brak pokory wobec sił natury.Wiara we własne siły jest silniejsza niż rozsądek a lekceważenie zagrożenia jest przyczyna tragedii. Smutna wiadomość .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.