Facebook Google+ Twitter

Tragiczna czy komiczna sytuacja w TVP? Za co płacimy abonament?

Media donoszą o tragicznej sytuacji Telewizji Polskiej. Chodzi oczywiście o sytuację finansową. Rok ubiegły TVP zamknęła deficytem w wysokości 88 mln zł. W bieżącym nie widać lepszych perspektyw.

Sonda

Na co powinna wydawać pieniądze Telewizja Polska?

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaPomimo rekordowej oglądalności w czasie Euro 2012 i z pewnością sporej w czasie igrzysk, szacunkowo 2012 rok ma przynieść stratę około 60 mln. Zwykłemu śmiertelnikowi pewnie nie mieści się w głowie, jak najważniejsze medium w kraju może mieć takie kłopoty. TVP to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce, dociera do największej grupy docelowej, kasa z reklam płynie do niej rzeką. Są też wpływy z abonamentu, choć jego ściągalność to największy problem TVP. Ale o tym za chwilę.

Przyjrzyjmy się zatem wpływom telewizji publicznej. W 2010 roku z tytułu opłat abonamentowych TVP otrzymała 221,5 mln. Kwota ta systematycznie spada i już w 2011 r. wyniosła tylko 205,4 mln. To najniższy wpływ abonamentowy w historii. Potężnym zastrzykiem finansowym TVP są wpływy z reklam i sponsoringu. Przychody z tego tytułu wyniosły w 2011 r. 1 mld 157 mln zł. Kwota ta jest jednak niższa niż w latach ubiegłych. W roku 2010 z tego źródła TVP pozyskała 1 mld 236 mln zł, w 2009 r. - 1 mld 214 mln zł, a w 2008 - aż 1 mld 475 mln zł. Obecnie minuta reklamy w najlepszym czasie antenowym w TVP, czyli w niedzielne wieczory pomiędzy "Wiadomościami" o 19.30 a informacjami sportowymi kosztuje 130800 zł netto. Ceny pozostałych reklam wahają się w zależności od dnia i godziny emisji, lecz najczęściej oscylują w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych za minutę. Kwoty zatem wydają się astronomiczne, jednak musimy sobie zdać sprawę z tego, że telewizja kosztuje i to sporo.

 / Fot. W24Dodatkowym kosztem funkcjonowania TVP jest tworzenie tzw. programów misyjnych, gdyż taka jest rzekomo rola telewizji publicznej. Na takie produkcje wydano w 2011 roku odpowiednio:
- spektakle teatralne (łącznie w roku 2011 r. TVP 1 zaprezentowała 28 spektakli, w tym 9 premierowych), magazyny kulturalne oraz audycje o kulturze i sztuce - 68,6 mln zł,
- filmy dokumentalne - 26,6 mln zł,
- magazyny dla rolników - 6,9 mln zł,
- audycje dla dzieci i młodzieży - 13,6 mln zł,
- audycje edukacyjne i popularno-naukowe - 23,1 mln zł,
- audycje religijne, np. transmisje mszy i uroczystości religijnych - 16,5 mln zł,
- audycje z zakresu polityki, w tym międzynarodowej - 26,6 mln zł,
- relacje z wydarzeń sportowych i programy o tematyce sportowej - 128,7 mln zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (31):

Sortuj komentarze:

POLAK
  • POLAK
  • 08.09.2012 07:20

niech przestaną płacić celebrytą bajońskie sumy za marne programy , zwolnią lisów i innych pożal się BOŻE redaktorów,to będą pieniądze. Jak można płacić pięć tys. i więcej za godzinę za występ w TV ,A ludzie zarabiający pięć ZŁ na godzinę mają płacić abonament i utrzymywać darmozjadów. TV publiczna jak chce żeby ją oglądać to powinna być za darmo ,bo to oni chcą do mnie dotrzeć ,a nie ja do nich.Uważam że każdy ma prawo oglądać to co chce ,a nie żeby mi ktoś czyli państwo narzucało co ja mam oglądać i jeszcze za to płacić czy chcę czy nie chcę. Niech zrobią komercyjną ,będę chciał oglądać to zapłacę. Boją się boby nikt tego nie oglądał.

Komentarz został ukrytyrozwiń
TomekK
  • TomekK
  • 06.09.2012 14:14

@ Inka,
a przypomnij mi proszę, która to władza do spółki z którym prezydentem zmieniła w jeden dzień (a właściwie noc grudniową) pomiędzy Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem ustawę o RiTV i natychmiast wymieniła wszystkie zarządy Radia i TV ??

Komentarz został ukrytyrozwiń
ona
  • ona
  • 06.09.2012 08:31

tak, tak... jak się czyta o ogromnych wynagrodzeniach, przekrętach, popatrzy na siedzibę TVP, to doprawdy trzeba tupetu, żeby twierdzić, że "ta katastrofalna sytuacja TVP jest winą Tuska i jego gorliwe nawoływanie by nie płacić abonamentu! " [Inka Wczoraj 15:40 ]

Komentarz został ukrytyrozwiń

TVP nie może żądać opłat abonamentowych, gdyż w rozumieniu prawa handlowego nie zawarła z żadnym z "abonentów" stosownej umowy na świadczenie usług.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szlag mnie trafia jak pomyślę, że miałbym składać się na horrendalnie wysokie i niczym nie uzasadnione wynagrodzenia dla marnych, wrzeszczących i skandalizujących piosenkarzy lub o niebo przereklamowanego Lisa.Wolę nie oglądać tych marnych programów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Jacek
  • Jacek
  • 05.09.2012 21:11

@ Panie Urbański , kasę wyprowadzili byli pisowscy prezesi , [ było ich z 5 ] , którzy rządzili w TVP 6 LAT

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS. Niech programy katolickie sponsoruje KRK wg normalnych stawek reklamowych i od razu skończą się kłopoty finansowe TVP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To niech przestaną kręcić te durne seriale i dadzą się wykazać młodym reżyserom - oni za te same pieniądze wyprodukują 10 razy lepszy materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Telewizję Polską obsiadły różne spółki dawnych pracowników, które zajmują się produkcją na rzecz TVP i nie robią tego za psie pieniądze.
Ponadto pewnie jeszcze usłyszymy o aferach związanych z wyprowadzaniem kasy TVP.
Jaki dowód?
Dowodem jest to, że kasa jest duża, a jak w instytucji publicznej kasa jest duża to nie może być nie wyprowadzana.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piotr Wąsowicz.
  • Piotr Wąsowicz.
  • 05.09.2012 19:58

Nie rozumiem tego ciągłego narzekania na brak pieniędzy przez TVP. Ja nie muszę oglądać tej telewizji,bo mam dostęp do innej i moim zdaniem ciekawszej.Jak można nazwać programem misyjnym BITWĘ NA GŁOSY. Ogromne honoraria wydawane w błoto Kto to to ogląda? Może tylko młodzież.Honoraria dla prezenterów to przecież bajońskie kwoty.Gdzie jest prawda? TVP Nie ma pieniędzy?Właśnie dlatego.Prezenter pogody 30 tysięcy miesięcznie.To przecież totalna bzdura.Czy to jest normalne.?Wstyd!!!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.