Facebook Google+ Twitter

Tragiczny pożar w Kamieniu Pomorskim. Prezydent ogłosił trzydniową żałobę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-13 07:05

Liczba śmiertelnych ofiar pożaru hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim wzrosła do 22. 21 osób zostało rannych, obrażenia odniósł także jeden strażak. Prezydent podjął decyzję o ogłoszeniu trzydniowej żałoby narodowej. Rozpocznie się ona o północy.

 / Fot. EPA PAP POLICE HANDOUTRzecznik Komendy Głównej Straży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że ofiar śmiertelnych może być więcej gdyż wciąż trwa akcja ratownicza.

Nad ranem strażakom udało się zlokalizować pożar. Trwa przeszukiwanie spalonych pomieszczeń.
Strażacy, którzy zostali wezwani na miejsce kilka minut przed godziną
1 w nocy, ewakuowali z budynku 10 osób. Ogółem w hotelu było zameldowanych 77 osób, większość z nich najprawdopodobniej opuściła go przed przybyciem straży pożarnej.

 / Fot. EPA PAP POLICE HANDOUTPaweł Frątczak poinformował, że 20 osób trafiło do miejscowego szpitala. Większość ma różnego rodzaju złamania, gdyż mieszkańcy hotelu ratowali się skacząc przez okna z pierwszego i drugiego piętra. Dwie osoby - w tym 8-miesięczne dziecko - są poparzone.

Trzykondygnacyjny budynek - to hotel socjalny, z którego korzystały osoby, nie mające stałych mieszkań.

 / Fot. EPA PAP POLICE HANDOUTAdministrator budynku, Krzysztof Gawroński, stanowczo odrzuca oskarżenia, że wyjścia awaryjne były zamknięte. Właśnie ich otwarcie - jego zdaniem - spowodowało pogorszenie sytuacji i szybkie rozprzestrzenienie ognia. Zapewnił, że stan techniczny budynku był dobry, ale konstrukcja była łatwopalna, dlatego pożar rozprzestrzenił się tak szybko.

Fotorelacja

Premier Tusk obiecał pomoc


Na miejscu tragicznego pożaru jest już Donald Tusk. Premier zapewnił, że będzie pełna pomoc dla osób, które przeżyły pożar hotelu. Powiedział, że rząd przeznaczy około 4 milionów złotych na pomoc. Decyzja o
 / Fot. EPA PAP POLICE HANDOUTprzekazaniu z rezerwy celowej środków na odbudowę zostanie podjęta po powrocie premiera do Warszawy. Tusk zaznaczył, że okoliczności tragedii zostaną wyjaśnione. Do Kamienia Pomorskiego przyjechał również Lech Kaczyński - poinformowało biuro prasowe prezydenta.

Po południu szef Komisji Europejskiej, Jose Manuel Barroso, złożył Polsce wyrazy współczucia w związku z pożarem. W imieniu własnym i całej komisji Europejskiej Barroso wysłał do premiera Donalda Tuska list kondolencyjny. Wyraża w nim "swoje najgłębsze współczucie w stosunku do rodzin ofiar i wszystkich Polaków".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

no no już wiem czym były ściany wypchane... Gazetą Wyborczą

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie interesuje z czego zbudowany był ten hotel, skoro spłonął tak szybko. Widziałem w materiale tvp szczecin, że dwie wyższe kondygnacje z na elewacji obite były po prostu drewnem, ale co było w środku. Albo to tak szybko zostało zajęte przez ogień, albo pożar został zauważony zbyt pózno. Co do żałoby narodowej uważam, że jest stosowna i nie dopatruję się podtekstów politycznych (czytaj: wyborczych).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawdopodobnie moim zdaniem przyczyną pożaru tego budynku było zwarcie instalacji elektrycznej i brak zadziałania bezpiecznika( oszczędność, drucik wepchnięty w wkładkę topikową), święta świętami wiadomo urządzenia chodzą całą parą, doszło do przetopienia się izolacji elektr. przewodów po przez wysoką temperaturę, w końcu do zwarcia się przewodu fazowego z zerowym... dalej pisać nie muszę, widziałem już raz akcję zwarcia się przewodów ze sobą pod obciążeniem kuchenki elektrycznej, iskry i ogień ( a nie wiem dlaczego topik nie zadziałał :/ wadliwy) całe szczęście że w domciu byłem..., ciekawe tylko z jakiego materiału budynek był wykonany...

Komentarz został ukrytyrozwiń

tomfish, nie jesteś opiniotwórczym krytykiem, ale jesteś żenującym osobnikiem.Dyskusje z Tobą uważam za zakończoną . Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stary budynek, a mieszkania prawdopodobnie wielokrotnie "remontowane" przez mieszkanców na własna rekę, materiałami na jakie było ich stac. Zapewne żadnej kontroli nad stanem instalacji elektrycznej, lub gazowej (jeżeli taka była - mogły buc butle).
Teraz dopiero rząd zajmie sie - prawdopodobnie - kontrolami tego rodzaju budynków, których sa tysiące, poniewaz hotele robotnicze z lat 70 istnieją i funkcjonuja do tej pory. Pożar rozprzestrzenia sie błyskawicznie, bo mieszkania nie sa oddzielnymi zespołami, a pokojami wzdłuz korytarzy - jak zwykle w hotelach.
Pan prezydent na kolanach sie nie modlił, jak we Francji. Tutaj zginęli biedacy, nie wiadomo, czy aby pobożni.
Ogloszenie żałoby narodowej jest pustym, propagandowym gestem. Tak samo, jak jego obecność w tym miejscu.
Czy pan Prezydent - jak go zapytało dziecko w szpitalu "dasz mieszkanie?" - da im mieszkania? Watpię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prezydenta poniosło, mówiąc brzydko, zaspał i nie zdążył przed premierem. I tyle. Co dalej, jeśli zginie parę osób z rządu, tydzień ?
A co do spalonego miejsca, mnie to bardziej zastanawia jedna sprawa, Ci ludzi, biedni mieszkali tam już trochę. Nikogo z nich nie zainteresowało własne bezpieczeństwo?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.04.2009 22:27

wienia, przez takich jak ja przestałaś pisać?
Bardzo mi schlebiasz, nie wiedziałem, że jestem tak opiniotwórczym krytykiem.
Wyobraź sobie, że nie dzielę tragedii na lepsze i gorsze.
Wszystkie śmierci są takie same. Ratowałaś kiedyś człowieka?
Chyba nie, stąd ta hierarchia wartości , dla mnie żenująca.
Pan prezydent nie chciał być groszy od Włocha i stąd ta żałoba.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.04.2009 21:51

http://www.remiza.com.pl/news/1148/Kamien_Pomorski__Czy_musialo_do_tego_dojsc_____.html <--- A może prawda przedstawiona trochę inaczej...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

tomfish, Ty chyba jesteś ślepy, że nie widzisz różnicy między jedną a druga tragedią.To nie populizm, to obrzydliwe co piszesz . Byłeś tam ? Bo ja właśnie stamtąd wróciłam. Właśnie przez takich jak Ty przestałam tu pisać, Ty nawet tragedię pomieszasz z g......

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.04.2009 18:49

Populizm jak populizm, jakby DT był prezydentem założę się zrobiłby to samo.
Ale masz rację, więcej ludzi zginęło na drogach i nikogo to nie obchodzi, co tydzień czy co święta można by ogłaszać. Tragedia, "drzwi ewakuacyjne" pozamykane :/ Budynek jak z zapałek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.