Facebook Google+ Twitter

Traktat lizboński: Na podpis czeskiego prezydenta trzeba będzie poczekać

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-10 07:40

Prezydent Lech Kaczyński ratyfikuje dziś traktat lizboński, ale na podpis czeskiego prezydenta trzeba będzie jeszcze poczekać. Postawił on bowiem nowe warunki - zażądał gwarancji, które będą chronić Czechy przed roszczeniami majątkowymi Niemców Sudeckich wysiedlonych po wojnie. Vaclav Klaus chce, by jego kraj, tak jak Polska i Wielka Brytania, był wyłączony z Karty Praw Podstawowych, dołączonej do traktatu.

Czeski prezydent obawia się, że karta, gwarantująca prawa obywatelskie, socjalne, gospodarcze i związkowe Europejczyków, stanie się w przyszłości podstawą do roszczeń odszkodowawczych. Vaclav Klaus poinformował o tym wczoraj szefa europarlamentu, z którym spotkał się w Pradze. Jerzy Buzek obiecał, że sprawą się zajmie i już dziś ma rozmawiać na temat z przewodniczącym Komisji Europejskiej i premierem Szwecji, która kieruje teraz pracami Unii. - Będziemy próbowali znaleźć rozwiązanie dla tej sytuacji w której jesteśmy - mówił przewodniczący Parlamentu. Marco Incerti z brukselskiego Centrum Studiów nad Polityką Europejską podkreśla, że konieczne będzie znalezienie jakiegoś kompromisu, "który pozwoli czeskiemu prezydentowi podpisać traktat i wyjść z twarzą".

Zadanie trudne, bo Vaclav Klaus chce, by Czechy dołączyły do Polski, oraz Wielkiej Brytanii i zostały wyłączone z Karty Praw Podstawowych. Tyle tylko, że deklaracje tych państw są w traktacie i nie można teraz dopisać kolejnego kraju, bo wszelkie zmiany w dokumencie wymagają ponownej ratyfikacji. Skończy się więc zapewne na osobnych gwarancjach dla Czech, podobnych do tych, które dostała Irlandia. Na to jednak potrzeba zgody przywódców wszystkich krajów członkowskich.Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.