Facebook Google+ Twitter

Traktat lizboński... od podszewki!

Po długich bataliach stoczonych pomiędzy przeciwnikami i zwolennikami Traktatu lizbońskiego dnia 2 kwietnia 2008 r. w Senacie RP została uchwalona ustawa zezwalająca Prezydentowi RP na ratyfikację Traktatu lizbońskiego.

 / Fot. http://www.sxc.hu/photo/347867Jest to dobry sygnał dla Europy ze strony Polski. Brzmi on jednoznacznie: tak, jesteśmy gotowi i chcemy efektywniej współpracować. Pomimo tego, że Traktat wzbudzał tyle emocji w polskim parlamencie, większość Polaków nie wie tak naprawdę czym jest ten dokument i jakie zmiany nanosi na istniejący porządek prawa unijnego. Nie ma się zresztą co dziwić, że większość z nas nie przeczytała 274 stronicowego Traktatu. Warto jednak znać jego główne założenia, aby móc samemu wyrobić sobie swoje zdanie na temat Traktatu lizbońskiego.

Chcąc ogólnie omówić Traktat i jego założenia przede wszystkim trzeba podkreślić, że jest to dokument reformujący i usprawniający funkcjonowanie Unii Europejskiej, której liczba członków w ostatnich lata drastycznie wzrosła z 15 do 27 państw. Aby Unia mogła dziś sprostać swoim nowym zadaniom jakie stawia przed nią XXI w. (globalizacja, nowa polityka energetyczna, zmiany klimatu, międzynarodowy terroryzm) musi zreformować swoje struktury i sposób funkcjonowania. Traktat lizboński zmienia aktualne traktaty UE i WE, ale ich nie zastępuje. Ten ostatni zostanie przemianowany na „Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej”.

UE opiera się na 3 filarach. Pierwszy Filar odnosi się do Wspólnoty Europejskiej i jego pierwotną podstawą prawną są traktaty WWiS (Wspólnota Węgla i Stali - przyp. red.) (wygasł on w 2002), WE (Wspólnota Europejska) i EWEA (Europejska Wspólnota Energii Atomowej). Drugi i trzeci filar powstał w ramach UE na podstawie traktatu o UE (1992) . Traktat lizboński uporządkuje dotychczasową strukturę. Zniknie podział na Wspólnotę (prawo wspólnotowe, I filar) i Unię Europejską (prawo unijne, II i III filar), powstanie jedna nazwa i jeden twór - Unia.

Kolejną ważną rzeczą jaką daje Unii Traktat lizboński jest osobowość prawna, dzięki której Unia stanie się równoprawnym uczestnikiem stosunków międzynarodowych. UE nabędzie zdolność m.in. zawierania umów międzynarodowych (a także możliwość przystąpienia do organizacji międzynarodowych). Pozycję Unii na arenie międzynarodowej wzmocni także powołanie urzędu stałego przewodniczącego Rady Europejskiej wybieranego na okres dwóch i pół roku oraz urzędu wysokiego przedstawiciela UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, który będzie jednocześnie wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Powołano także Europejską Służbę Działań Zewnętrznych, która ma za zadanie wspierać wysokiego przedstawiciela. To wszystko sprawi, że polityka unijna w zakresie spraw zagranicznych nabierze spójności i większej skuteczności, a tym samym ranga UE w świecie wzrośnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Andrzej K
  • Andrzej K
  • 07.02.2011 11:41

cyt. "Traktat lizboński ustanawia także bezpośrednie powiązanie między wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego a wyborem kandydata na przewodniczącego Komisji" - co to konkretnie oznacza? na czym polega to bezpośrednie powiązanie? "
to znaczy że euro deputowani którzy dostali wg prawa większości większą liczbę głosów czyli np francuscy dostaną więcej od polskich ponieważ jest ich więcej! Decydują kto będzie siedzuiał w komisji czyli jeden z 18 członków którzy to będą sprawować główną władzę na unią . 28 państw członkowskich a 18 osób będzie decydować co ma być a zaden obywatel niebędzie mugł się dowiedzieć jak nazywa sie jakiś tam komisarz może ma nazwisko Hitler albo Stalin :( euro posłów łatwiej oczywiście jest przekupić lub zastraszyć by kogoś wygrali niz miliony obywateli jedynym co może nas uratować to wystąpienie z uni .
Jedynym dobrym posunieńciem jest szengen więc wystąpienie z uni pozostawi i tak granice otwarte jedynie problemy z pracą za granicą sie mogą pogorszyć.
Pani /Judyta napisała "wyższy poziom to poziom UE, niższy to państwa członkowskie oraz regiony. "
czyli Chiny Japonia to niższy poziom , moim zdaniem błędne stwierdzenie. Gdyby w Polsce był mądry rząd i sprawnie uregulował prawo dla wolności gospodarczej ( kompletny brak koncesjonowania licencjonowania itd) do tego zlikwidował obowiązkowy ZUS, Krus PIT CIT i co tam jeszcze jest to w polsce gospodarka by ruszyła z kopyta tak że mogli byśmy przegonić niemcy w okresie 10 lat a zmniejszając podatki i akcyzy to tak jak w prywatnym biznesie zmniejszamy marże a zwiększamy obrót lecz trzeba być przedsiębiorczy by to zrozumiec obecni rządzący po pis sld psl i inne partie które sprawóją władze od upadku prlu niepotrafja chyba mysleć przedsiębiorczo albo są tak dobrze opłacani by nie stworzyć zagrożenia konkurencyjności gospodarczej dla całej uni. Bo co by było gdyby Polski rynek był wstanie zalewać europę tak jak Chiny robią to z całym światem. Wtedy bezrobocie by było tylko dla tych co chcą takimi być.
I pamjętajcie gdy jakiś kandydat na stołek obiecuje zwiekszenie miejsc pracy to kłamie no chyba że chcą powrócić do socjalistycznych pgrów etc. ponieważ najłatwiej zwiekszyć ilość miejsc pracy uwalniając w pełni rynek oraz zmniejszając podatki a zamożności nie mieży w pioeniądzach lecz w pracy

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bożena Bocheńska
  • Bożena Bocheńska
  • 30.08.2010 13:24

Szkoda że nikt nie pisze o globalnej kontroli. Prawo niemieckie nad prawem polskim. Zgodził się na to Prezydent Kaczyński. Nawet nie wynegocjował suwerenności naszego Państwa. Po wielu latach dokonano to czego nie można było dokonać przez wojnę. Straciliśmy suwerenność. Teraz tylko zostanie manipulacja po przez oddziaływanie podprogowe. Ludzie jak to ich tam na górze nazywają aha "bydło" nie mogą mieć nic do gadania. Przez centralne kierowanie ma dojść do jednej religii, jednej jednostki monetarnej, smart kary a później już bez czipu wszczepionego pod skórę nic nie będziesz mógł kupić, choć to w rzeczywistości grozi straszną śmiercią w razie gdybyś chciał to usunąć bo zorientowałbyś się co to właściwie jest. Wrzody mogą pojawić się na twojej skórze. Zresztą Biblia ostrzega wszystkich, że to jest złe. Nie dlatego, że to religia ale Bóg wie, że to jest złe dla człowieka. Globalna kontrola pozwoli, aby ludźmi kierowała mała grupa ludzi.
Są to wynaturzeni, dla których pieniądz znaczy najwięcej. Człowiek jest niczym po prostu numerem. Każdy kto nie przystosuje się będzie w obozach nawet torturowany, bądź poddani będą w centrum programowania na tzw elektrowstrząsy masaż mózgu i zobaczysz czy dalej będziesz tym samym człowiekiem co do tej pory. Wstęp to po prostu Unia Europejska. Masoneria plany ma na 200 lat do przodu. Realizuje swoją politykę nie cofając się najokropniejszymi rzeczami. Wiara w Jezusa Chrystusa i wierne postępowanie według prawd Biblijnych może nas tylko ustrzec. Oni tego się boją. Boją się ludzi , którzy się ich nie boją i wiarą potrafią zniweczyć ich 200 letnie plany. Nie boją żadnych wyznań. Posyłają tam swoich ludzi aby odwieść wierzących od prawd Biblijnych. Dopuszczają się nawet wydawania fałszywych ewangelii po to by karmić tym kwasem ludzi. Polacy obudźcie się już teraz. Możemy w Chrystusie uratować nasz kraj i wiele istnień ludzkich. To jest możliwe tylko w Bogu. Abyśmy nie obudzili się w mieści kontrolowanym przez zbirów którzy będą na nas stosować ich mordercze wynalazki, szczepionki na choroby, które sami stwarzają. To już się dzieje w USA. Prezydent Obama już niszczy ludzi jak to aż nadto widać w mieście Hardin, Montana i okolicami. Władze przygotowują następne miasta do obrazów a co w ostateczności ma doprowadzić do Państwa Policyjnego i stanu wojennego. Atak rządu światowego rozpoczął się w USA a później idzie do Unii Europejskiej , która ma ogarnąć cały świat. Mała garstka ludzi ma pozostać jako siła robocza i skierowana do ich celów. Biblia mówi ale ufajcie jam zwyciężył świat. Powierzenie Życia Chrystusowi niszczy ich działania. Ponadto może wiele osób z ich struktur zwróci się do prawdziwego Boga i jeszcze wiele osób otrzyma od nich pomoc.
Boże chroń nasz kraj.
Życzę Bożego błogosławieństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bożena Bocheńska
  • Bożena Bocheńska
  • 30.08.2010 13:04

Szkoda że nikt nie pisze o globalnej kontroli. Prawo niemieckie nad prawem polskim. Zgodził się na to Prezydent Kaczyński. Nawet nie wynegocjował suwerenności naszego Państwa. Po wielu latach dokonano to czego nie można było dokonać przez wojnę. Straciliśmy suwerenność. Teraz tylko zostanie manipulacja po przez oddziaływanie podprogowe. Ludzie jak to ich tam na górze nazywają aha "bydło" mogę , a mieć do gadania. Przez centralne kierowanie ma dojść do jednej religii, jednej jednostki monetarnej, smart kary a później już bez czipu wszczepionego pod skórę nic nie będziesz mógł kupić, choć to w rzeczywistości grozi straszną śmiercią w razie gdybyś chciał to usunąć bo zorientowałbyś się co to właściwie jest wrzody mogą pojawić się na twojej skórze. Zresztą Biblia ostrzega wszystkich, że to jest złe. Nie dlatego, że to religia ale dlatego, że Bóg wie, że to jest złe dla człowieka. Globalna kontrola pozwoli, aby ludźmi kierowała mała grupa ludzi. Są to wynaturzeni, dla których pieniądz znaczy najwięcej. Człowiek jest niczym po prostu numerem. Każdy kto nie przystosuje się będzie w obozach nawet torturowany, bądź poddani będą w centrum programowania na tzw elektrowstrząsy masaż mózgu i zobaczysz czy dalej będziesz tym samym człowiekiem co do tej pory. Wstęp to po prostu Unia Europejska. Masoneria plany ma na 200 lat do przodu. Realizuje swoją politykę nie cofając się najokropniejszymi rzeczami. Wiara w Jezusa Chrystusa i wierne postępowanie według prawa Biblijnych może nas tylko ustrzec. Oni tego się boją. Oni boją się ludzi , którzy się ich nie boją i wiarą potrafią zniweczyć ich 200 letnie plany. Nie boją żadnych wyznać. oni posyłają tam swoich ludzi aby odwieść wierzących od prawd Biblijnych. Dopuszczają się nawet wydawania fałszywych ewangelii po to by karmić tym kwasem ludzi. Polacy obudźcie się już teraz. Możemy w Chrystusie uratować nasz kraj i wiele istnień ludzkich. To jest możliwe tylko w Bogu. Abyśmy nie obudzili się w mieści kontrolowanym przez zbirów którzy będą na nas stosować ich mordercze wynalazki, szczepionki na choroby, które sami stwarzają. To już się dzieje w USA. Prezydent Obama już niszczy ludzi jak to aż nadto widać w mieście Hardin, Montana i okolicami. Władze przygotowują następne miasta do obrazów a co w ostateczności ma doprowadzić do Państwa Policyjnego i stanu wojennego. Atak rządu światowego rozpoczął się w USA a później idzie do Unii Europejskiej , która ma ogarnąć cały świat. Mała garstka ludzi ma pozostać jako siła robocza i skierowana do ich celów. Biblia mówi ale ufajcie jam zwyciężył świat. Powierzenie Życia Chrystusowi niszczy ich działania. Ponadto może wiele osób z ich struktur zwróci się do prawdziwego Boga i jeszcze wiele osó otrzyma od nich pomoc. Boże chroń nasz kraj.
Życzę Bożego błogosławieństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Traktat lizboński ustanawia także bezpośrednie powiązanie między wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego a wyborem kandydata na przewodniczącego Komisji" - co to konkretnie oznacza? na czym polega to bezpośrednie powiązanie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za dobry merytorycznie tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobre omówienie

Komentarz został ukrytyrozwiń

potrzebne wyjaśnienie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz jest w porządku. :) Wcześniej z tekstu wynikało, że istnieje jakieś ciało postawione wyżej od UE.

Redakcja czuwa! :) Dzięki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

wyższy poziom to poziom UE, niższy to państwa członkowskie oraz regiony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poprawiłem. Mam nadzieję, że teraz będzie bardziej zrozumiałe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.