Facebook Google+ Twitter

"TRAMWAJ ZWANY POŻĄDANIEM" w Teatrze Ateneum

27 lutego odbędzie się premiera najgłośniejszej sztuki Tennessee Williamsa w reż. Bogusława Lindy i przekładzie Jacka Poniedziałka . W rolach głównych wystąpią: Julia Kijowska, Paulina Gałązka, Tomasz Schuchardt i Bartłomiej Nowosielski.

 / Fot. projekt plakatu – Marcin Mroszczak, fot. Frieke JanssensAkcja sztuki rozgrywa się w klimacie końca lat 40. XX wieku w Nowym Orleanie. Pod oknami mieszkania Stelli i Stanleya Kowalskich codziennie przejeżdża tramwaj, który zatrzymuje się na przystanku Desire, czyli Pożądanie. Pewnego dnia wysiada z niego Blanche DuBois, siostra Stelli…

„Jest w tej sztuce coś, co stopniowo, coraz mocniej absorbuje widza, przytłacza go ciężkim, niepokojącym nastrojem. W końcu po­zostaje wrażenie, spod którego nie­łatwo się uwolnić. Tramwaj zwa­ny pożądaniem jest sztuką nie­zwykle sugestywną. Czy dlatego, że tak silnie nasycona jest panseksualizmem we wszelkich od­mianach od brutalnej zwierzęcości do perwersji, seksualizmem przy­pominającym atmosferę książek Faulknera czy Caldwella i pokaza­nym jako główna siła biologiczna człowieka? Zapewne dlatego także. Ale nie tylko” – pisał o sztuce Williamsa August Grodzicki.

Prapremiera dramatu odbyła się na Broadwayu w 1947 roku, w reżyserii Elii Kazana, z mistrzowską obsadą: Marlon Brando, Jessica Tandy, Kim Hunter i Karl Malden. Okazała się niebywałym sukcesem i sztuka szybko weszła do repertuaru teatrów na całym świecie.

W 1951 roku powstała słynna – nominowana do kilkunastu i zdobywczyni czterech statuetek Oscara – jej filmowa ekranizacja.

Teatr Ateneum proponuje dramat w najnowszym wydaniu: po ponad pięćdziesięciu latach i w jubileuszowym 85. sezonie Teatru. O Tramwaju… mówi się: „współczesna sztuka obyczajowa”. Dziś i współczesność inna, i inne obyczaje. A co one znaczą w spektaklu Bogusława Lindy – sprawdźcie sami.

W głównej roli – zmysłowej Blanche – JULIA KIJOWSKA, od obecnego sezonu aktorka Ateneum.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo polecam, Linda jako reżyser spełnił moje oczekiwania, a Julia Kijowska szalenie sexy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.