Facebook Google+ Twitter

Tramwaje już jeżdżą Lubicz i Rakowicką

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-09-27 09:04

Mieszkańcy Krakowa z otwartej wczoraj ul. Lubicz będą więc mogli korzystać tylko przez najbliższe trzy tygodnie.

Ważne dla krakowskiej komunikacji drogi były zamknięte przez ostatnie trzy miesiące. W tym czasie przebudowano i zmodernizowano prawie cztery kilometry torów tramwajowych, wymieniono nawierzchnię asfaltową oraz wyremontowano sieć wodociągową. Prace prowadzono szybko, tak by remont zakończył się przed otwarciem Galerii Krakowskiej, którą codziennie będzie odwiedzać tysiące osób. Zakończony wczoraj remont jest jednym z trzech elementów największego w Polsce projektu związanego z transportem publicznym. Oprócz przebudowy Lubicz i Rakowickiej składa się na niego zakup 24 nowych tramwajów i przebudowa linii tramwajowej od pętli Kamienna do pętli Krowodrza Górka.

Łatwiejszy dojazd

Już wczoraj przejazd przez ul. Lubicz i Rakowicką był możliwy. Kilka godzin po ich uroczystym otwarciu na stare trasy wróciły tramwaje i samochody. Na razie jednak nie wpłynęło to znacząco na ruch w centrum miasta. - Przez ostatnie miesiące, kiedy drogi te były zamknięte kierowcy zaczęli jeździć objazdami. Musi minąć kilka dni zanim dowiedzą się oni o zakończeniu remontu i przyzwyczają do przejazdu przez ul. Lubicz i Rakowicką - twierdzi dyżurny oficer krakowskiej drogówki. Przyznaje jednak, że otwarcie tych ulic jest korzystne dla wszystkich zmotoryzowanych i zdecydowanie poprawi ruch w centrum miasta. Przede wszystkim łatwiej będzie dojechać do ronda Mogilskiego oraz do Dworca Głównego PKS. Będą z nich na pewno korzystać również klienci Galerii Krakowskiej. Dojadą nimi bowiem do parkingu nad torami kolejowymi. O korzyściach z otwarcia ul. Lubicz i Rakowickiej jest przekonany prezydent miasta. - Po otwarciu Galerii Krakowskiej korki w centrum miasta byłyby na pewno zdecydowanie większe, gdyby remontu obu ulic nie udało się zakończyć dzisiaj - mówił Jacek Majchrowski.

Przejazd ul. Lubicz do ronda Mogilskiego będzie możliwy tylko do 15 października, a więc do czasu całkowitego zamknięcia ronda.

- Od tego dnia ul. Lubicz będzie drogą ślepą i kierowcy będą z niej mogli dojechać tylko w okolice ul. Rakowickiej i tu skręcić w lewo lub zawrócić - informuje Roman Brongiel z Krakowskiego Zarządu Dróg.

Mieszkańcy Krakowa z otwartej wczoraj ul. Lubicz będą więc mogli korzystać tylko przez najbliższe trzy tygodnie. Potem znów będą musieli przyzwyczaić się do nowej organizacji ruchu. Mimo otwarcia tej ulicy dla ruchu ciągle trwają prace konserwatorskie przy murach oporowych wzdłuż ul. Lubicz. Mają się one zakończyć dopiero 15 grudnia.

Nowa linia

Dojazd do Galerii Krakowskiej ma ułatwić tramwaj jeżdżący po torach wybudowanych wzdłuż ulicy Pawiej. Budowa torowiska rozpoczęła się tutaj ponad rok temu i kosztowała prawie 8 mln zł. Jest ona częścią trasy szybkiego tramwaju, który połączy Kurdwanów z Krowodrzą Górką. Mimo, że tory w ul. Pawiej nie są jeszcze połączone z linią tramwajową w al. 29 Listopada i kończą się na wysokości ul. Ogrodowej, od czwartku będzie tam kursował specjalny dwukierunkowy tramwaj. Dzięki temu, że ma on dwa stanowiska kierownicze, po zatrzymaniu się tramwaju obok Galerii Krakowskiej, wystarczy, że motorniczy przesiądzie się na drugi koniec wagonu aby kontynuować jazdę. Po wyjeździe z ul. Pawiej będzie on kursował wokół krakowskich plant

SMS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.