Facebook Google+ Twitter

Tramwaje w dobie renesansu. Producenci walczą o klienta

Jak szacują eksperci, w obecnych czasach tramwaje na świecie przechodzą renesans. W Polsce dopiero zaczynają wychodzić z zaniedbania, a firmy oferujące tabor tramwajowy prześcigają się w walce o klienta.

PESA 120Na w Warszawie / Fot. Hiuppo, Creative Commons 3.0 Poprawienie stanu polskich tramwajów w dużej mierze jest możliwe dzięki dofinansowaniom z Unii Europejskiej. "Szacuje się, że w perspektywie obecnego budżetu unijnego miasta kupią około 300 tramwajów" - zaznacza Michał Beim, ekspert Instytutu Sobieskiego.

Liczba zamówień składów, a stan infrastruktury to dwie odrębne sprawy. Wraz z transformacją ustrojową, samorządy nie od razu zdobyły stabilną pozycję. Miało to wpływ na utrwalenie zastoju w transporcie tramwajowym. Jak podaje serwis Onet.pl 60-70 proc. infrastruktury tramwajowej wymaga modernizacji.

Niektóre z miast, jak Warszawa czy Kraków, rozbudowują sieć tramwajową. Inne, jak np. Olsztyn muszą ją tworzyć od podstaw. "Polski transport tramwajowy przez pewien czas przypominał bezwładną masę, którą wielu najchętniej chciałoby zlikwidować - zaznacza Jacek Wesołowski z Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej. Protram 205WrAs we Wrocławiu / Fot. Bogusław Wielgoszewski, Creative Commons 3. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:205WrAs_Wroclaw_2701.jpg?uselang=pl

Ostatnio jednak sytuacja ulega zmianie. Średni wiek taboru w polskich miastach wynosi ponad 30 lat. Na ożywieniu w tym segmencie rynku zarobić mogą producenci składów. Dominującą pozycję na rynku zajmuje bydgoska Pesa. Podpisała kontrakt z Tramwajami Warszawskimi na kwotę 1,5 mld zł . Do 2013 roku Pesa dostarczy 186 niskopodłogowych tramwajów do stolicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.