Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3791 miejsce

"Trans-akcja" dziełem, które wielu pozwoli wyjść z cienia?

28 listopada o godzinie 22.00 na kanale HBO, po raz pierwszy wyemitowany zostanie dokument Sławomira Grunberga i Katki Reszke "Trans-akcja" o polskiej transseksualistce Annie Grodzkiej i jej codzienności.

 / Fot. Materiały prasowe HBOTelewizja HBO Polska postawiła przed sobą niezwykle zajmujące i zasługujące na uwagę zadanie. Polega ono na przedstawieniu naszego kraju od nieznanej większości z nas strony. Niedawno telewizja opublikowała obraz przedstawiający polską wieś, której prawdziwe oblicze bije na głowę stereotypy (Czekając na sobotę Ireny oraz Jerzego Morawskich). Trzeciego listopada w Kinie Praha odbył się natomiast przedpremierowy pokaz dokumentu „Trans-akcja”. Jest to historia Anny Grodzkiej – kobiety, która urodziła się w męskim ciele i przeżyła w nim kilka dekad, również jako mąż i ojciec, po czym postanowiła żyć zgodnie z płcią swojej duszy. Film pozwala widzowi na uczestniczenie w codziennym życiu Ani: kamera towarzyszy jej podczas rozmowy z synem, spotkanem z przyjacielem z czasów studenckich, rozprawy sądowej, która doprowadzić ma do zmiany statusu prawnego jej płci czy podczas wyprawy do tajlandzkiej kliniki chirurgii plastycznej, dokąd Ania udała się po kobiece piersi. Zdanie, że jest to film o walce o własną tożsamość, jest jak najbardziej trafne.

Osią napięcia w filmie jest fizyczna oraz prawna przemiana Anny w kobietę. Jak sama wyznaje, psychicznie jest nią od zawsze, z czego zdała sobie sprawę jako jedenastoletnie dziecko. Wtedy też sama nadała sobie imię Ania.

Twórcy dzieła umiejętnie pokazali podróż głównej bohaterki do stania się zupełnie sobą a ciepła atmosfera, która emanuje z filmu oraz od samej postaci Anny, odsuwa kontrowersyjność  / Fot. Materiały prasowe HBOtematu na drugi plan.

Anna miała swój czynny udział w tworzeniu filmu. Oprócz oczywistej głównej roli asystowała również przy montażu i zajmowała się researchem. Jest ona prezeską fundacji Transfuzja i od lat walczy o zwiększenie świadomości Polaków na temat transgenderyzmu, transseksualizmu i transwestytyzmu. Pytana o motywy wzięcia udziału w projekcie wyznała z uśmiechem: Trzeba było się poświęcić.

Przedpremierowy pokaz dokumentu w Kinie Praha zakończyła dyskusja, zainicjowana przez organizatorów imprezy, pomiędzy twórcami obrazu - Sławomirem Grünbergiem, Katką Reszke oraz samą Grodzką, a widownią. Podczas nie pojawiły się pytania o jej sytuację zawodową, reakcje otoczenia na jej odmienność oraz popularność filmów o tematyce LGBT.

Mnie osobiście urzekło zdanie wypowiedziane przez jedną z osób zaproszonych na pokaz: „Ten film pokazuje, że świat potrafi się sam naprawić”.

Serdecznie zapraszam 28 listopada o 22 do obejrzenia premiery telewizyjnej "Trans-akcji" na kanale HBO!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

saszetka
  • saszetka
  • 18.11.2010 15:17

Nie znam nikogo takie, ale szanuję odmienność, myślę że to może być bardzo ciekawy film

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam najmocniej za ten błąd, już go poprawiam, dziękuję za zwrócenie uwagi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
koza
  • koza
  • 10.11.2010 14:44

miejmy nadzieję, że pozwoli wyjść z cienia. być może zmieni też społeczne postrzeganie osób trans

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wiktor Dynars
  • Wiktor Dynars
  • 10.11.2010 13:20

Popieram poprzedniczkę. Nazwisko Ani to Grodzka, nie Grodecka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lalka Podobińska
  • Lalka Podobińska
  • 10.11.2010 11:34

Proszę, poprawcie nazwisko Ani - nazywa się Anna Grodzka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.