Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28779 miejsce

Transfer danych w roamingu jest za drogi!

Komisarz UE ds. telekomunikacji, Viviane Reding, domaga się od operatorów telefonii komórkowych tańszych stawek za przesył danych za granicę. Operatorzy nie chcą ulec tym naciskom. PE wyda zatem specjalne rozporządzenie w tej sprawie.

Wystarczy, ze twoja komórka znajdzie się poza granicami kraju operatora sieci, by cena przesyłu danych dramatycznie wzrosła. Komisarz UE do spraw telekomunikacji domaga się obniżenia tych kosztów. Chce, by regulacja cen była określona w ustawie. Reding wskazała, że obniżenie taryf dla przesyłu danych jest wewnętrznym priorytetem UE. - Moją wizją jest Europa bez granic, w której będziemy poruszać się swobodnie i komunikować się bez żadnych barier technologicznych lub ekonomicznych - powiedziała pani komisarz.

Skandaliczne stawki muszą ulec zmianie
Unijna komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding / Fot. PAP/EPA OLIVIER HOSLET
15 lipca tego roku, KE przestawiła dane dotyczące wysokości opłat za SMS-y w roamingu. Są one średnio 10 razy wyższe niż koszt SMS-a krajowego. - Apele KE do operatorów o samoregulację i dobrowolne obniżenie opłat roamingowych za SMS-y nie odniosły skutku. Dlatego Komisja planuje rozpocząć prace nad regulacjami, które zapewnią jednolity rynek usług w zakresie SMS-ów. Komisja zamierza również położyć kres szokująco wysokim rachunkom, jakie zdarzają się korzystającym z połączeń komórkowych do surfowania po internecie. Pierwszych propozycji będzie się można spodziewać już wczesną jesienią – mówi Marta Angrocka-Krawczyk, przedstawicielka KE w Polsce.

Kiedy należy spodziewać się nowych stawek?

- To zależy od tego, kiedy pojawi się propozycja KE, a następnie od tego, jak wiele kontrowersji wzbudzi ona w PE i w Radzie UE i potem między nimi. Rozporządzenie w sprawie stawek za roaming rozmów zostało zaproponowane przez Komisję w lipcu 2006. PE uchwalił je w maju, a weszło w życie 30 czerwca 2007. To był rekordowo krótki czas uchwalania i wdrażania tego typu aktu prawnego – mówi Jacek Safuta, dyrektor biura informacyjnego PE w Polsce. Oznacza to, że rozporządzenia o stawkach za przesył danych w roamingu należy się spodziewać w połowie przyszłego roku.

Jakie maksymalne stawki za przesył danych w roamingu przewiduje KE?

- Zważywszy, że Komisja Europejska nie przedstawiła jeszcze konkretnego projektu rozporządzenia, jest za wcześnie, aby odpowiedzieć na to pytanie – mówi Safuta. Natomiast Komisarz do spraw telekomunikacji proponuje najwyżej jedno euro za megabajt przesłanych danych. Obecnie taka ilość danych kosztuje średnio 3,50 euro. W skrajnych przypadkach użytkownicy telefonów komórkowych na wakacjach lub w podróży służbowej za granicą płacą do 16 euro za megabajt.

Rozporządzenie PE i RE w prawie ograniczenia cen za rozmowy w roamingu ma obowiązywać przez trzy lata. W tym okresie KE ściśle nadzoruje jego wdrażanie. Do 30 grudnia 2008 Komisja dokona jego oceny i przedstawi wnioski, co do przedłużenia okresu oraz rozszerzenia zakresu jego obowiązywania.

Zebrane przez KE wnioski, a także wyniki publicznych konsultacji zostaną wykorzystane przez Komisję podczas prac nad nowym rozporządzeniem. Przygotowywana jest też szczegółowa ocena skutków regulacji, uwzględniająca ustalenia Europejskiej Grupy Regulatorów (ERG). Powstała też strona internetowa KE poświęcona roamingowi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.