Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8769 miejsce

Transformacja ustrojowa. Blaski i cienie

Każda wojna, rewolucja, zmiana ustroju, niesie za sobą zniszczenie dorobku poprzednich struktur: zniszczenie dorobku kulturalnego, zniszczenie dorobku gospodarczego, zniszczenie (zafałszowanie) pamięci o poprzednim ustroju.

Jednoosobowa działalność gospodarcza / Fot. Grzegorz SadowskiTransformacja ustrojowa (systemowa) w 1989 r w Polsce, przyniosła transformację gospodarczą i społeczną. Najbardziej kosztowną dla społeczeństwa była transformacja gospodarcza (tworzenie wolnego rynku opartego na własności prywatnej), znana jako plan Balcerowicza (pakiet reform gospodarczych). Plan Balcerowicza, przyczynił się do znacznego spadku stopy życiowej ludności, zwłaszcza pracowników niedochodowych przedsiębiorstw państwowych oraz pracowników PGR-ów, tworząc obszary biedy i strukturalnego bezrobocia, które w wielu miejscach trwa do dzisiaj.

W latach 1989 -1992 zlikwidowano w Polsce 700 fabryk i zakładów pracy, 850 tysięcy osób straciło pracę. W wyniku likwidacji Państwowych Gospodarstw Rolnych, z dnia na dzień 430 tys. ludzi wylądowało na bezrobociu. A to był dopiero początek „lawiny” upadku przede wszystkim przedsiębiorstw państwowych, którym nowy rząd powinien zapewnić optymalne warunki zarządzania. Jednak do władzy doszli ludzie i ekipy, które nie myślały o przyszłości, dla których liczyło się tylko to, aby zdążyć się obłowić: "Teraz, k..., my".

Polscy obywatele stali się utrzymankami Gminnych i Powiatowych Urzędów pracy, MOPR, dopóki nie spraktykowali emigracji zarobkowej. Początkowo wyjazdy za pracą, Polacy traktowali jako sposób na szybkie zdobycie środków, które zamierzali inwestować w kraju, jednak dość szybko doszli do wniosku, że lepiej pozostać na emigracji. O dziesiątkach tysięcy par, które rozeszły się wyniku emigracji jednej połowy, nie wspomnę. Ma rację Marta Jenner, gdy wskazuje na beztroski stosunek rządzących, do dużej skali emigracji.

Tak samo jak beztroska wydaje się obietnica ministra rolnictwa, który obiecuje, że odbuduje ubojnie, gorzelnie i inne zakłady produkcji rolnej. Takie zapewnienia muszą irytować, bo to wszystko już mieliśmy, tylko prawdopodobnie pod dyktando wielkich zachodnich korporacji, polikwidowaliśmy. W socjalizmie polityk służył społeczeństwu, w kapitalizmie jest marionetką kapitalistów. Dzisiaj, aby odbudować to, co zniszczyliśmy (i doczekać się zysków), musimy znowu zainwestować miliardy (Polak mądry po szkodzie).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Transformacja ustrojowa doprowadziła do upadku m/in Stocznię Szczecińską, 10-siątą w świecie w latach 70-siątych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zamiast próbować prywatyzować PGR doprowadzono do ich upadku deecyzja rządu p. premiera Mazowieckiego? Efektem były ugory do których dopisano filozofię Unii Europejskiej - zalesic je i każdy dostanie za to jeszcze doplatę. Pracownicy do UP i na wczęsne emerytury. A niech w tej sytuacji rodzenie dzieci stanie siew Polsce luksusem!
Były też zaklady pracy w Polsce produkujące np. obrabiarki eksportowane do 105 krajow świata w tym prawie wszystkich arabskich? W TVP red. Kraśko opisuje teraz nitki autostrad powstałe w 8 ostatnich latach. W latach 70 ych polskie firmy wykonały setki kilometrów autostrad tylko w Iraku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A w komunie były nawet wcześniejsze emerytury. Edward Gierek obiecał w Stoczni Szczecińskiej emerytury po 25 latach pracy!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

4 stówki dla ofiar transformacji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Złożony w Sejmie eseldowski projekt ustawy, o pomocy dla ofiar transformacji zakłada, że pieniądze należały by się osobom , które w latach 1989 – 92 straciły pracę i do dziś są w kiepskiej sytuacji materialnej (dochód na jednego członka w rodzinie nie przekracza 880 zł netto). Jeśli po roku sytuacja takiego człowieka nie poprawi się, to mógłby się on starać o świadczenie w kolejnym roku (maksymalnie przez 5 lat).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepszy wpis na ten temat znalazłem na "Interii".
"SZKODA ŻE JARUZELSKI NIE POPROSIŁ RUSKICH O POMOC DZIŚ BYŁO BY MNIEJ AFER ZŁODZIEI A LUDZIE BY MIELI PRACĘ
30 5 . Statystyka internetowa mówi, że A. Duda wygra wybory prezydenckie w pierwszej turze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co myślicie o pomyśle Leszka Millera, dotyczącego rekompensat dla pokrzywdzonych przez tzw. Plan Balcerowicza. Leszek Miller, zupełnie logicznie wyszedł z założenia, że skoro należą się 400-złotowe rekompensaty dla biednych działaczy opozycji w czasach PRL, to nie ma powodu, aby takie same rekompensaty nie należały się biednym z powodu transformacji po 89 roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.