Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13145 miejsce

Transplantacja darem życia. Konferencja o przeszczepach w Zamościu

W zamojskim ratuszu odbyła się konferencja „Transplantacja darem życia”. Można się było na niej dowiedzieć o prawnych uwarunkowaniach pobierania narządów czy poznać stosunek Kościoła do transplantacji. Mowa była o przeszczepie szpiku kostnego, można też było poznać doświadczenia osób po przeszczepach.

 / Fot. Lisapizza/www.sxc.hu/photo/565751Celem organizatorów jest podniesienie świadomości społeczeństwa o transplantacji, jako metody leczenia ratującej ludzkie życie.

Konferencja rozpoczęła się od przedstawienia stosunku do transplantacji Kościoła katolickiego. W imieniu ks. abp dr Wacława Depo, ordynariusza diecezji częstochowskiej, byłego biskupa zamojskiego, list pasterski przedstawił ks. Czesław Koraszyński. Zdanie Kościoła w sprawie przeszczepu narządów zawarte jest w nowym Katechiźmie z 1992 r. Transplantacja jest zgodna z prawem moralnym, jeśli fizyczne i psychiczne niebezpieczeństwa jakie ponosi dawca, są proporcjonalne do pożądanego dobra biorcy. Oddawanie narządów po śmierci jest czynem godnym pochwały i należy do niego zachęcać.

ks. Czesław Koraszyński / Fot. Tadeusz KowalskiJednocześnie też Kościół zwraca uwagę, że moralnie niedopuszczalne jest powodowanie kalectwa lub śmierci w celu przedłużenia życia innej osobie, a dawca lub jego bliscy muszą udzielić wyraźnej zgody na pobranie organów.

Profesor Sławomir Rudzki z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przedstawił uwarunkowania prawne i organizacyjne rozpoznawania śmierci mózgu i pobierania narządów. Chociaż przy pomocy aparatury można podtrzymać krążenie i oddychanie, to w chwili gdy ustaje krążenie krwi w mózgu, następuje nieodwracalne jego uszkodzenie, a więc śmierć. Śmierć jest więc procesem przebiegającym na poziomie komórkowym, a śmierć komórki jest nieodwracalna. Jest to tzw. kryterium harvardzkie śmierci mózgu, uznawane na całym świecie.
Prof. Sławomir Rudzki / Fot. Tadeusz KowalskiŚmierć stwierdza komisja lekarska złożona z trzech osób, w tym jednego specjalisty anestezjologa i intensywnej terapii oraz jednego specjalisty w dziedzinie neurologii lub neurochirurgii, po przeprowadzeniu serii badań. Przed odłączeniem aparatury rozpatruje się możliwość pobrania narządów. Pozostaje tylko kilka godzin, by sprawdzić wolę zmarłego w kwestii oddania organów po śmierci i zorganizować ewentualny przeszczep.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ACTA--> AUTORYTARNY CYNICZN
  • ACTA--> AUTORYTARNY CYNICZN
  • 24.01.2012 17:32

ACTA--> AUTORYTARNY CYNICZNY TRAKTAT ANTYSPOŁECZNY

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.