Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11544 miejsce

Transplantologia. Oświadczenie woli nie wystarczy do przeszczepu

Choć w świetle polskiego prawa, każdy może zostać pośmiertnie dawcą narządów, samo oświadczenie woli nie wystarczy. By pobrać organy, niezbędna jest zgoda rodziny zmarłego. W przypadku jej braku, lekarze odpuszczają. Nie chcą kłócić się w sądzie.

Polskie prawo stanowi, że pośmiertnym dawcą narządów może być każdy, którego nazwisko nie figuruje na liście Centralnego Rejestru Sprzeciwów. Jednak w praktyce przyjęto, że o zgodę na pobranie organów zmarłego, lekarze pytają najbliższych. Oświadczenie woli przypomina o decyzji zmarłego, ale nie ma mocy prawnej. Podobnie jak tatuaż nieskończoności - znak poparcia idei transplantologii.

Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów / Fot. Jasiek96"Nawet jeśli ktoś nosi przy sobie oświadczenie woli, nie decydujemy się na pobranie organu, bo rodzina za każdym razem się sprzeciwia. Nie chcemy tracić sił i środków na chodzenie po sądach" - stwierdził dyrektor ds. lecznictwa w szpitalu św. Anny w Miechowie, Marian Tambor w rozmowie w Tok Fm. "Sprzeciw rodziny to wciąż główna przyczyna braku organów w Polsce" - dodał.

Przeczytaj również: Kopacz: jest szansa na rekordową liczbę przeszczepów

Dalszych utrudnień przysparza procedura przygotowania dawcy do zabiegu. W niektórych szpitalach wciąż brakuje sprzętu, niezbędnego do wykonania wszystkich badań. Dotyczy to w szczególności mniejszych placówek. "Często karetki muszą jeździć po całym województwie, zawozić krew do szpitali referencyjnych. To ogromny wysiłek, dlatego tak niewiele szpitali decyduje się na zgłoszenie dawcy" - powiedział w Tok Fm, kierownik zespołu przeszczepowego w szpitalu Jana Pawła II w Krakowie, dr Karol Wierzbicki. Nie każdy organ może być wykorzystany. Narząd musi spełniać podstawowe wymogi dotyczące wieku, krwi oraz wagi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wykorzystywanie organów do przeszczepu powinno być obligatoryjne. Nie może tak być, że życie jakiejś osoby, dla której jedyną szansą na przeżycie jest transplantacja, będzie ważniejsze od fanaberii jakiejś głupiej rodzinki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.