Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23009 miejsce

Trasa obowiązkowa w Pieninach, czyli Sokolica i Trzy Korony

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-09-14 20:10

Każdy, kto kocha góry, powinien wybrać się w Pieniny. Wystarczy trochę trudu, by móc cieszyć oczy niezwykłymi widokami, uchodzącymi za jedne z najpiękniejszych w polskich górach. Mowa zwłaszcza o dwóch miejscach: Sokolicy i Trzech Koronach.

Pieniny znane są z pięknych widoków. Najpopularniejsze i najbardziej godne polecenia są dwie trasy: na Sokolicę oraz na Trzy Korony. Trasy te można przejść osobno, bądź je połączyć w jeden marsz tak, aby zdobyć dwie góry jednego dnia.

Sokolica / Fot. Katarzyna Małecka Sokolica (747 m n.p.m.) jest popularną trasą, wręcz wizytówką Pienin. Powodem jest charakterystyczna, reliktowa sosna (na zdjęciu), która widnieje na wielu pocztówkach i zdjęciach turystów z Pienin. Kiedyś na szczycie swoje gniazda miały sokoły - stąd nazwa. Miejscowe legendy mówią jeszcze o tym, że ze skał Sokolicy pewien rozbójnik zepchnął w przepaść niewierną kochankę. Dziś na Sokolicę warto wspiąć się po to, by podziwiać rozległą panoramę. Ze szczytu rozpościera się piękny widok na przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, a przy dobrej pogodzie nawet na Tatry Bielskie i Tatry Wysokie.

Wstęp na Sokolicę jest płatny, jest to jednak niewielka kwota. Bilet upoważnia także do wstępu na Trzy Korony (tylko tego samego dnia).

Trzy Korony / Fot. Katarzyna MałeckaTrzy Korony to najwyższy szczyt Pienin (982 m n.p.m.). Pomimo tego, że na całą górę składa się pięć wapiennych skał, dominują trzy: Okrąglica, Pańska Skała i Ganek (Siodło). To od nich wzięła się nazwa Trzy Korony. Także wstęp na Trzy Korony jest płatny, bilet upoważnia do wstępu również na Sokolicę (tego samego dnia).

Widok z Trzech Koron / Fot. Katarzyna MałeckaWidok z Trzech Koron uchodzi za najpiękniejszy w polskich górach. Krajobraz można podziwiać z platformy widokowej na Okrąglicy, skąd jest wspaniały widok na przełom Dunajca, Pieniński Park Narodowy oraz na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Gdy pogoda sprzyja, można nawet dostrzec Babią Górę.

Widok z Trzech Koron / Fot. Katarzyna MałeckaZe szczytu widać także wijący się poniżej Dunajec. Warto także przyjrzeć się polom, które w okresie wiosenno-wakacyjnym układają się w wielobarwną szachownicę.

Podczas pobytu w Pieninach warto rozważyć spływ Dunajcem. Trwa on od 1,5 godziny do dwóch. Ze względu na piękne widoki na Trzy Korony, Sokolicę oraz góry po stronie Słowackiej emocje gwarantowane!

Więcej informacji dla zainteresowanych m.in. tutaj.
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Chętnie obejrzałabym galerię z większą liczbą zdjęć z tego rejonu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem na takich wakacjach - naprawdę warto!
Cieszę się że to przypomniałaś

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.